Badania naukowe
Typografia
  • Najmniejsza Mała Średnia Większa Największa
  • Obecna Helvetica Segoe Georgia Times

Pierwszy implant laryngologiczny z tworzywa polimerowego pokrytego cienką warstwą srebra stworzyli naukowcy z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Badacze zakładają, że antybakteryjne działanie nanosrebra pozwoli uniknąć zakażeń będących poważnym powikłaniem po operacji wszczepienia implantu.

Odkrycie jest również potwierdzeniem, że zastosowanie nanonsrebra w stomatologii może być coraz powszechniejsze.

Nanosrebro – działanie bakteriobójcze

Dzięki temu pacjenci będą mieć większą szansę na szybszą rekonwalescencję po operacji. Na razie nanosrebro będzie skutecznie wykorzystywane w otolaryngologii.

– Otoimplant to proteza ucha środkowego o działaniu bakteriobójczym. Jest wykonana z polimeru medycznego i zawiera nanocząstki srebra. Jej zadaniem jest odtworzenie łańcucha kosteczek słuchowych, często zniszczonego w przebiegu chorób, urazów lub wad wrodzonych. Drugą funkcją protezy jest eliminacja bakterii i grzybów pojawiających się często w przebiegach stanów zapalnych – powiedziała agencji Newseria Innowacje dr hab. inż. Magdalena Ziąbka z Wydziału Inżynierii Materiałowej i Ceramiki Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Zakażenia bakteryjne po wszczepieniu implantu wciąż są dużym problemem w stomatologii. Dzieje się tak, pomimo że materiały stosowane we współczesnej implantologii wykazują dużą biokompatybilność.

Bakteriobójcze implanty stomatologiczne

W stomatologii do tej pory najczęściej stosowanym materiałem jest tytan. Jednak badacze uważają, że nanosrebro ma lepszą przyszłość. Chodzi o to, że ludzkie komórki fibroblastów dziąseł mogą namnażać się w pobliżu wszczepów pokrytych nanosrebrem, co sprawia, że implant jest w pełni biokompatybilny. Już wcześniej w stomatologii prowadzone były doświadczenia z wykorzystaniem nanosrebra. Jego cienką warstwę na powierzchni implantu sadzili naukowcy z Agharkar Research Institute. Pozwoliło to na kontrolowane uwalnianie srebra do 22 dni, utrzymując długotrwałe działanie przeciwbakteryjne.

Naukowcy są przekonani, że rozwiązania, które z sukcesem mogą być wykorzystywane w stomatologii, będzie można wykorzystywać również w otolaryngologii.

– Na rynku wyrobów medycznych otolaryngologicznych jest bardzo dużo rozwiązań. Jednakże wszystkim tym rozwiązaniom brakuje naszego pomysłu, czyli funkcji bakteriobójczej. Implanty dostępne powszechnie są metaliczne. Nasz implant jest zbudowany z tworzywa polimerowego. Zapewniamy więc lekkość konstrukcji, a dodatkowo nanocząstki srebra eliminują bakterie – dodała ekspertka.

Dowiedz się więcej - Implant laryngologiczny - Nowy Gabinet Stomatologiczny.

Więcej ciekawych artykułów w "Nowy Gabinet Stomatologiczny" - zamów prenumeratę lub kup prenumeratę w naszym sklepie.