fot. 123rf.com

Wiadomości
Typografia
  • Najmniejsza Mała Średnia Większa Największa
  • Obecna Helvetica Segoe Georgia Times

Polacy zbyt rzadko szczotkują zęby. Dwa razy dziennie szczotkuje je jedynie nieco ponad 50 proc. Polaków. A to powinno być standardem dla wszystkich. Eksperci nie mają wątpliwości, że to zbyt mały odsetek, by myśleć o skutecznej walce z próchnicą.

Dane o częstotliwości szczotkowania zębów przez Polaków pochodzą z raportu „Jak Polacy właściwie dbają o zęby? Edycja I 2024”, którego autorem jest UCE Research i Implant Medical.

Dwa razy dziennie żeby myje tylko 54 proc. Polaków

Wynika z niego, że 54,5 proc. dorosłych Polaków myje zęby pastą dwa razy dziennie (spadek wobec danych sprzed roku o 3,1 proc.). Zmniejszył się też odsetek osób wykonujących tę czynność raz w ciągu dnia. Obecnie dotyczy to 18,1 proc. badanych (poprzednio – 19,8 proc.) Za to zwiększył się odsetek osób myjących żeby ponad trzy razy dziennie. Obecnie to 2,7 proc. respondentów, czyli o 0,1 proc. więcej w stosunku do 2023 r. (2,6 proc.). Jeśli zsumujemy te procenty, to wynika z nich, że mycie zębów (raz, dwa razy, czy kilka razy dziennie) deklaruje ok 75 proc. Polaków.

Kto najlepiej dba o zęby?

Z badań wynika, że o swoje zdrowie lepiej dbają kobiety, osoby starcze i bardziej zamożne. Więcej kobiet niż mężczyzn szczotkuje zęby przynajmniej dwa razy dziennie (58,1 proc. vs. 50,6 proc.). Jeśli chodzi o wiek, to najwyższy odsetek osób szczotkujących zęby dwa razy dziennie zanotowano w przedziale wieku pomiędzy 65 a 74 lat (66,4 proc.).A jeśli chodzi o zarobki, to najczęściej robią to osoby z wyższym wykształceniem (60,4 proc.) i zarabiający 7000 – 8999 zł netto miesięcznie (61,8 proc.). Są to głównie mieszkańcy dużych polskich miast, liczących co najmniej 500 tys. ludności (60,4 proc.).

– Z reguły kobiety bardziej dbają o własny dobrostan i jest to nawet udowodnione naukowo. Z kolei mieszkańcy dużych miast, osoby z wykształceniem wyższym i zarabiające powyżej średniej krajowej zazwyczaj lepiej troszczą się o swój ogólny stan zdrowia, również o higienę jamy ustnej. Najczęściej mają większą świadomość prozdrowotną, nie tylko stomatologiczną. Częściej też korzystają z regularnych wizyt profilaktycznych u stomatologów – komentuje Piotr Przybylski, implantolog z kliniki Implant Medical, współautor raportu.

– Wyniki wciąż są niesatysfakcjonujące. Ponad połowa społeczeństwa deklaruje mycie zębów dwa razy dziennie. Praktyka pokazuje, że w przypadku takich pacjentów stan zdrowia jamy ustnej i uzębienia pozostawia wiele do życzenia. Powodem może być choćby nieefektywne szczotkowanie, np. zbyt krótkie i niedokładne. Owszem, przybyło osób, które zaczęły częściej czyścić pastą zęby. Jednak nadal tylko garstka Polaków robi to po każdym posiłku czy kilka razy dziennie. Jeśli pozytywne zmiany będą zachodziły w tak wolnym tempie, to jako społeczeństwo cały czas będziemy mieli problemy z uzębieniem – alarmuje ekspert.


Nowy Gabinet Stomatologiczny: Polacy za rzadko szczotkują zęby

Więcej ciekawych artykułów w "Nowy Gabinet Stomatologiczny" - zamów prenumeratę lub kup prenumeratę w naszym sklepie.KSIĘGARNIA STOMATOLOGICZNA

ZGODY KSIĄŻKA min

2020 2264 cattani banner 01 350x100

 

EWA MAZUR PAWŁOWSKA