Wiadomości
Typografia
  • Najmniejsza Mała Średnia Większa Największa
  • Obecna Helvetica Segoe Georgia Times

Światowa Federacja Dentystyczna opracowała zalecenia dotyczące szczotkowania zębów. World Dental Federation podjęła się ustanowienia eksperckiego konsensusu w sprawie metod szczotkowania zębów, ponieważ obserwujemy aktualnie mnogość dostępnych technik – od zmodyfikowanych metod Bass, Scrub i Fone po techniki stosowane przy użyciu szczotek elektrycznych i sonicznych.

Jak należy myć żeby?

– FDI przeprowadziła dogłębny, skrupulatny przegląd systematyczny, w którym rozpoznano dostępne dowody naukowe potwierdzające lub kwestionujące skuteczność poszczególnych metod szczotkowania zębów w różnych populacjach oraz w zalecanej częstości. Optymalne techniki zostały udokumentowane dowodami z różnorodnych źródeł. Natomiast w przypadkach, gdy dowody w dostępnej literaturze fachowej uznano za niewystarczające, konsensus osiągano przy wsparciu Stałych Komitetów i Rady World Dental Federation – czytamy na stronie PTS – u.

FDI rekomenduje członkom krajowych towarzystw stomatologicznych zapoznanie się z wytycznymi, aby zapewnić lekarzom praktyczne wskazówki, jak wspierać pacjentów w podejmowaniu optymalnych działań profilaktycznych.

Mycie zębów. Zalecenia oparte na dowodach naukowych

We wnioskach zawartych w publikacji autorzy pochodzący z Wielkiej Brytanii, Japonii, Palestyny, Brazylii oraz Portugalii napisali: – Korzystając z solidnej metodologii oraz międzynarodowego konsensusu w naszym środowisku zawodowym, opracowano zestaw zaleceń opartych na dowodach naukowych. Rekomendacje te zapewniają lekarzom stomatologom praktyczne wskazówki, które ułatwią komunikację z pacjentami, to zaś może – na poziomie indywidualnym – pomóc w doborze lepszych metod zapobiegania schorzeniom jamy ustnej. Wszystkich zainteresowanych zachęcamy do zapoznania się z pełnym tekstem raportu badawczego pt. „Development of Tooth Brushing Recommendations Through Professional Consensus”.

FDI podkreśla, że szczotkowanie zębów jest jednym z najprostszych, najbardziej dostępnych, a zarazem wysoce skutecznych sposobów zapobiegania chorobom jamy ustnej. Częstość występowania schorzeń jamy ustnej można jednak znacznie ograniczyć poprzez wdrożenie prostych, a jednocześnie efektywnych działań profilaktycznych. Aktualnie na świecie ponad 2 miliardy osób cierpi z powodu próchnicy zębów stałych. Metody mycia zębów są od dziesięcioleci przedmiotem debaty w środowisku stomatologicznym.


Nowy Gabinet Stomatologiczny: Wytyczne szczotkowania zębów

Więcej ciekawych artykułów w "Nowy Gabinet Stomatologiczny" - zamów prenumeratę lub kup prenumeratę w naszym sklepie.