W gabinecie
Typografia
  • Najmniejsza Mała Średnia Większa Największa
  • Obecna Helvetica Segoe Georgia Times

Liderzy niemieckich wiodących organizacji stomatologicznych zajęli jednoznaczne stanowisko – przeciwko prawicowemu ekstremizmowi, antysemityzmowi i rasizmowi. Jest to forma przyłączenia się do fali wielotysięcznych protestów, jakie w ostatnich dniach są organizowane na terenie całej Republiki Federalnej.

Przeciw antysemityzmowi i rasizmowi

– Jako przedstawiciele zawodu lekarza stomatologa zajmujemy jednoznaczne stanowisko przeciwko mizantropii i ekstremistycznym ideom. Spotkania radykalnych prawicowców, takie jak w Poczdamie pod koniec ubiegłego roku, podczas którego ujawniono plany tzw. remigracji – wydalenia z Niemiec imigrantów, jasno pokazują, że takie grupy są wrogami demokracji i naszej konstytucji – mówią dr Martin Hendges (KZBV), prof. dr Christoph Benz (BZÄK) i prof. dr Jörg Wiltfang (DGZMK).

– Obowiązkiem każdego demokratycznie myślącego obywatela jest jak najostrzejsze potępienie wszelkich ekstremistycznych idei oraz obrona wolnego społeczeństwa i jego wartości. Jesteśmy bardzo zachęceni, widząc jak setki tysięcy osób wysyłają wyraźny sygnał przeciwko rasizmowi i ksenofobii poprzez udział w ogólnokrajowych demonstracjach i nadal to czynią. Jako stomatolodzy przyłączamy się do nich w tym przedsięwzięciu – zadeklarowali uczestnicy spotkania, które odbyło się w Berlinie.

„Niszcz zło w zarodku”

Uczestnicy spotkania podkreślili również, że także ich koledzy z prywatnych praktyk wraz ze swoimi zespołami każdego dnia zapewniają opiekę setkom tysięcy osób, niezależnie od ich przynależności etnicznej lub innych różnic.

– Cenimy naszych kolegów i pracowników ze środowisk migracyjnych. Bez nich gabinety i kliniki znalazłyby się w stanie wyjątkowym. Teraz chodzi o to, aby nie milczeć i nie trywializować sytuacji, ale współpracować w celu przeciwstawienia się niekonstytucyjnym działaniom i wysiłkom – zgodnie z zasadą „Niszcz zło w zarodku” – aby nasze demokratyczne społeczeństwo mogło nadal istnieć.

We wszystkich krajach członkowskich UE przeprowadzono badanie dotyczące rasizmu wobec osób czarnych. Średnio we wszystkich 13 krajach UE, gdzie przeprowadzono badanie, 45 proc. respondentów zadeklarowało, że doświadczyło dyskryminacji, przy czym w Polsce (20 proc.), Szwecji (25 proc.) i Portugalii (26 proc.) odsetek takich odpowiedzi był najniższy. Na drugim końcu skali są Niemcy (76 proc.) i Austria (72 proc.).


Nowy Gabinet Stomatologiczny: Niemieccy dentyści przeciw antysemityzmowi i rasizmowi

Więcej ciekawych artykułów w "Nowy Gabinet Stomatologiczny" - zamów prenumeratę lub kup prenumeratę w naszym sklepie.