W gabinecie
Typografia
  • Najmniejsza Mała Średnia Większa Największa
  • Obecna Helvetica Segoe Georgia Times

Badania przeprowadzone przez Buddy Polska wskazują, że z wirusem HIV żyje w Polsce około 20 tys. osób, jednak około 20% nie wie o swoim zakażeniu, a 16% osób, które odebrały pozytywny wynik testu, nie podejmuje leczenia. To spory problem dla stomatologów.

Strach przed ujawnieniem zakażenia przed innymi

– Przyczynami niepodjęcia leczenia przez pacjentów, którzy odebrali pozytywny wynik testu na obecność wirusa HIV, są m.in. strach przed ujawnieniem zakażenia przed innymi pacjentami i personelem medycznym, napięcie spowodowane stygmatyzacją związaną z zakażeniem HIV, niepokój i lęk odnośnie efektów terapii, w tym potencjalnych skutków ubocznych i dalszego życia z wirusem, a w przypadku osób bi- i homoseksualnych – obawy związane z ujawnieniem orientacji seksualnej i byciem rozpoznanym jako osoba nieheteronormatywna – twierdzi w informacji przekazanej PAP Michał Pawlęga, terapeuta i seksuolog ze Społecznego Komitetu ds. AIDS, który od wielu lat pracuje z osobami żyjącymi z HIV.

Leczenie HIV w Polsce jest w pełni refundowane

Nie przemawia również argument, że leczenie HIV w Polsce jest w pełni refundowane dla osób ubezpieczonych.

– Nowoczesne, w pełni dostępne w Polsce leki zasadniczo nie powodują skutków ubocznych i niezwykle rzadko wchodzą w interakcje. Leczenie jest wygodne w stosowaniu i skuteczne. Najnowocześniejsze preparaty są podawane w postaci domięśniowych iniekcji co dwa miesiące. To znaczna wygoda dla pacjentów, którzy np. często podróżują i nie muszą w takiej sytuacji martwić się o przewóz leków. Mimo to mnóstwo osób obawia się terapii – mówi Grzegorz Jezierski – koordynator program „Buddy Polska” i wolontariusz żyjący z HIV od 2018 r. Eksperci podkreślają, że stosowana dziś farmakoterapia zakażenia HIV przede wszystkim ma ogromną zaletę. Zmniejsza ilość wirusa we krwi do poziomu niewykrywalnego za pomocą dostępnych metod diagnostycznych. Eksperci wskazują także, że od leczącej się osoby zakażonej wirusem HIV nie można się zarazić – staje się ona całkowicie bezpieczna dla partnerek i partnerów seksualnych.

HIV a stomatologia

Niestety fakt, że duża grupa zakażonych wirusem HIV nie przyznaje się do tego, to duży problem dla lekarzy dentystów. Podczas zabiegów mają oni styczność z krwią pacjenta, a nie mają możliwości sprawdzenia każdego pacjenta siadającego na fotel na obecność wirusa. W wywiadzie pacjenci nie chcą, choć powinni, podawać takich informacji jak zakażenie HIV.

Dlatego w przypadku pacjentów pierwszorazowych sugerowane jest podejście tak jakbyśmy wiedzieli, że dany pacjent jest nosicielem wirusa HIV. To jedyne bezpieczne podejście. Pandemia SARS-CoV-2 nauczyła nas wiele o bezpieczeństwie epidemiologicznym i wciąż zaleca się stosować te zasady.


Nowy Gabinet Stomatologiczny: Dane o HIV w Polsce

Więcej ciekawych artykułów w "Nowy Gabinet Stomatologiczny" - zamów prenumeratę lub kup prenumeratę w naszym sklepie.