W gabinecie
Typografia
  • Najmniejsza Mała Średnia Większa Największa
  • Obecna Helvetica Segoe Georgia Times

Od dawna już wiadomo, że lekarz dentysta spełnia szczególnie ważną rolę w leczeniu pacjentów z problemami kardiologicznymi. Podkreśla się również, jak ważna jest współpraca pomiędzy dentystami a kardiologami.

Badania dowodzą, że stan zdrowotny i higieniczny jamy ustnej jest ściśle skorelowany ze zdrowiem układu krążenia.

Higiena jamy ustnej ma wpływ na zdrowie serca

Jest to niezwykle istotne, ponieważ dzięki starannej higienie jamy ustnej połączonej z profesjonalnymi zabiegami higienicznymi z zakresu profilaktyki stomatologicznej, a w wybranych przypadkach także z wykorzystaniem antybiotyków, można uzyskać spadek ilości czynników zapalnych w obrębie organizmu. Ma to niewątpliwie korzystny wpływ na stan zdrowia układu krążenia – odnotowano bowiem, że choroby przyzębia mogą przyczyniać się do rozwoju incydentów sercowo-naczyniowych z powodu generowania ogólnoustrojowego stanu zapalnego.

Współpraca dentysty i kardiologa

Od dawna już wiadomo, że stan zapalny może doprowadzić do wystąpienia choroby niedokrwiennej serca i udaru mózgu nawet u młodszych osób. Zależność dentysty i kardiologa potwierdzają liczne przeprowadzone badania. Jedno z nich polegało na ocenie, w jaki sposób hospitalizacje związane z zawałem serca i wizyty pooperacyjne różniły się w zależności od wcześniejszego korzystania przez pacjentów z opieki stomatologicznej.

Okazało się, że osoby w trakcie leczenia periodontologicznego, które poprzedzało zawał serca, odbyły więcej wizyt kontrolnych po pobycie w szpitalu. Wniosek jest taki, że opieka stomatologiczna poprawia wyniki leczenia kardiologicznego. Wielu badaczy, którzy podejmowali ten temat jest przekonanych, że większa współpraca między dentystami a lekarzami podstawowej opieki zdrowotnej i kardiologami oraz lepsza wymiana informacji dotyczących opieki między świadczeniodawcami może pomóc we wczesnej interwencji i zapobieganiu zawałom serca i ich powikłaniom. Zaobserwowano również, że osoby w trakcie intensywnego leczenia choroby dziąseł lepiej stosują się do zaleceń kardiologów.

Dowiedz się więcej - Dentysta ramię w ramię z kardiologiem - Nowy Gabinet Stomatologiczny.

Więcej ciekawych artykułów w "Nowy Gabinet Stomatologiczny" - zamów prenumeratę lub kup prenumeratę w naszym sklepie.

KSIĘGARNIA STOMATOLOGICZNA

ZGODY KSIĄŻKA min

2020 2264 cattani banner 01 350x100

 

EWA MAZUR PAWŁOWSKA