W gabinecie
Typografia
  • Najmniejsza Mała Średnia Większa Największa
  • Obecna Helvetica Segoe Georgia Times

W Polsce nie brakuje lekarzy dentystów. Z ogólnopolskiego badania „Barometr zawodów” wynika, że w większości rejonów Polski raportowana jest równowaga. Niedobór osób świadczących usługi stomatologiczne występuje tylko w 37 polskich powiatach. Zupełnie inne informacje płyną natomiast o ogólnej sytuacji w kadrze medycznej – chodzi ogólnie o lekarzy i pielęgniarki.

25 proc. lekarzy w wieku emerytalnym

- Ostatnie publikacje Głównego Urzędu Statystycznego pokazują liczbę lekarzy na poziomie 140 tysięcy, ale jednocześnie 25 proc. z nich jest w wieku emerytalnym – czytamy w interpelacji poselskiej Roberta Obaza.

Taka sytuacja ma odbijać się negatywnie na dostępności do świadczeń medycznych.

- W chwili obecnej aż w 56 polskich gminach nie ma żadnej przychodni podstawowej opieki zdrowotnej. Brakuje miejsc, do których pacjenci mogliby się udać po pomoc, ale brakuje również lekarzy. Ostatnie publikacje Głównego Urzędu Statystycznego pokazują liczbę lekarzy na poziomie 140 tysięcy, ale jednocześnie 25 proc. z nich jest w wieku emerytalnym, czyli 65 plus. Z przeliczenia tego wynika, że brakuje nam około 50 tys. lekarzy – czytamy w interpelacji.

Kształcenie lekarzy. Poważny problem

Poseł podkreśla, że brakuje lekarzy praktycznie z każdej specjalności. Podkreślono przy tym, że rozwój kształcenia kadr medycznych nie nadąża za zmieniającą się demografią czy też pojawiającymi się nowymi problemami epidemiologicznymi.

- Badania pokazują także, że 30 proc. przyszłych lekarzy rozważa emigrację. Przyczyną tego na pierwszym miejscu są warunki wykonywania zawodu w Polsce. Coraz powszechniejsza agresja w stosunku do lekarzy, brak zaufania, coraz bardziej represyjny system prawny, a także przerzucanie przez rządzących winy na lekarzy za niewydolny system opieki zdrowotnej sprawiają, że studenci medycyny i młodzi lekarze coraz częściej rozważają pracę poza Polską – podsumował poseł Obaz.

Problem emerytowanych lekarzy będzie narastał

Jak wynika z danych Naczelnej Izby Pielęgniarek i Położnych do 2030 roku aż 65 proc. obecnie zatrudnionych pielęgniarek i 60 proc. położnych będzie w wieku emerytalnym. Niestety w tym przypadku należy mówić o braku zastępowalności pokoleń.

- Część prostych usług trudno zaimportować, a nie wszystkie prace wykonają imigranci z krajów tzw. Trzeciego Świata. Tsunami kadrowe czeka m.in. branżę medyczną, inflacja medyczna już jest i prawdopodobnie pozostanie jednym z największych wyzwań dla konsumentów – wyjaśnił money.pl Kamil Sobolewski z Pracodawców RP.

 

Dowiedz się więcej - W Polsce dentystów nie brakuje - Nowy Gabinet Stomatologiczny.

Więcej ciekawych artykułów w "Nowy Gabinet Stomatologiczny" -zamów prenumeratę lub kup prenumeratę w naszym sklepie.