Sprzęt stomatologiczny
Typografia
  • Najmniejsza Mała Średnia Większa Największa
  • Obecna Helvetica Segoe Georgia Times

Co to znaczy cyfrowy gabinet stomatologiczny? Dlaczego ucyfrowienie gabinetu to krok naprzód? Jak powinien wyglądać w pełni cyfrowy gabinet stomatologiczny? Każdy pamięta czasy, w których w gabinetach królowały analogowe aparaty RTG. Mało kto myślał o zakupie cyfrowego systemu. Jednak z upływem czasu to się zmieniło. Dziś trudno znaleźć gabinet, w którym nie ma RTG z radiowizjografią lub skanerem płytek fosforowych.

Dziś mamy podobny problem z urządzeniami cyfrowymi. Na rynku dostępne są skanery laboratoryjne, skanery wewnątrzustne, frezarki, drukarki 3D. Ułatwiają i przyspieszają one w znacznym stopniu pracę lekarza. Jednak wciąż są mało popularne. Spowodowane jest to, między innymi, brakiem przekonania właścicieli gabinetów co do słuszności zakupu tego rodzaju wyposażenia. Nic bardziej mylnego!

Skanery

Stosowanie skanerów wewnątrzustnych eliminuje konieczność używania mas wyciskowych, co ułatwia pracę lekarzowi i skraca czas jej trwania. Gabinet jest bardziej przyjazny pacjentom, szczególnie tym z odruchem wymiotnym przy pobieraniu wycisku. Po wykonaniu skanu, który dokładnością znacznie przewyższa model gipsowy, można go natychmiast wysłać technikowi, który zajmie się zaprojektowaniem i stworzeniem odbudowy. Przy wyborze skanera należy zwrócić szczególną uwagę na jego wymiary, przyjazność oprogramowania oraz czas i ergonomię skanowania. Każdy skaner warto przetestować na pacjencie, jako że niektóre skanery działają bardzo dobrze jedynie na modelach przygotowanych przez producenta.

Na rynku dostępne są również skanery laboratoryjne. Ich zastosowanie znacząco się różni od zastosowania skanerów wewnątrzustnych. Służą one do skanowania modeli gipsowych, a niektóre z nich umożliwiają skanowanie również wycisków. Umożliwia to kontynuowanie pracy wyłącznie w formacie cyfrowym oraz błyskawiczną wymianę danych między kliniką a laboratorium. Są dobrym rozwiązaniem w ortodoncji do archiwizowania i obserwowania postępów leczenia oraz, oczywiście, w protetyce. Jak praktycznie zapoznać się z technologiami skanowania, najlepiej w praktyce. Zapraszam na organizowane przez nas warsztaty praktyczne poprzedzone krótkim wprowadzeniem dotyczącym technik skanowania. Więcej informacji na stronie www.skanerymedit.pl.

Drukarki, frezarki

Prawdziwą nowością w stomatologii cieszącą się coraz większymi możliwościami jest technologia drukowania 3D. Nie maleje zainteresowanie szablonami chirurgicznymi drukowanymi w 3D, dzięki którym proces wkręcania implantów jest znacząco łatwiejszy. Drukarki 3D umożliwiają także wydruk modeli stomatologicznych (zastępując modele gipsowe), prac tymczasowych, łączników, mostów. W stomatologii stosuje się przede wszystkim technologie druku DLP, SLA, SLM. Technologie DLP i SLA stosuje się do druku z żywic i produkcji szablonów, modeli stomatologicznych, prac tymczasowych. Technologia SLM stosowana jest do druku z proszku CoCr i produkcji łączników, mostów. Biorąc pod uwagę możliwości drukarek SLM można zastanowić się nad sensem używania frezarek. Rozważania te mają sens, ponieważ druk SLM i frezowanie mają różne, unikatowe właściwości. Dzięki drukarkom można uzyskać bardziej skomplikowane kształty, niż przy zastosowaniu frezarek. Drukarki są szybsze oraz tańsze w użyciu. Z drugiej strony, dokładność frezarek jest większa, a cena zakupu urządzenia niższa, jednakże koszt eksploatacji jest wyższy. Podczas druku, w porównaniu z frezowaniem, nie mamy do czynienia z odpadami, ponieważ pozostałości proszku używanego do drukowania można wykorzystać ponownie. Biorąc pod uwagę tempo rozwoju technologii SLM można wywnioskować, że wkrótce będzie ona lepsza od frezowania pod każdym względem. Jednakże, frezarki służą również do produkcji prac cyrkonowych, podczas gdy technologia SLM nie pozwala na to.

Kolejnym tematem do przemyśleń jest rodzaj łącznika. Zaletą stosowania standardowych baz tytanowych jest niewątpliwie cena samego łącznika. Natomiast czas poprawnego przygotowania dziąsła jest długi. W związku z tym należy zastanowić się, czy nie lepszym rozwiązaniem jest łącznik indywidualny, zrobiony specjalnie dla konkretnego pacjenta. Dzięki takiemu rozwiązaniu lekarz jest wstanie zaoszczędzić czas, który może poświęcić następnemu pacjentowi.

CBCT

Tomografia komputerowa wiązki stożkowej nie jest nowością na rynku, ale jest to sprzęt, który jest niezbędny do pracy w profesjonalnym, cyfrowym gabinecie stomatologicznym. W połączeniu ze skanerem wewnątrzustnym tworzy idealny zestaw do tworzenia szablonów chirurgicznych. Rynek jest pełen aparatów CBCT i ciężko jest wybrać ten najlepszy. Jakość obrazowania, ilość dawki pochłoniętej, uniwersalność, zaawansowane i przyjazne lekarzowi oprogramowanie, cena – są to parametry, które należy wziąć pod uwagę przy wyborze tomografu. Na pewno nie można sugerować się tylko nazwą aparatu, czy jego producentem. Należy przeanalizować wszystkie dane techniczne aparatu.

Cyfrowy gabinet stomatologiczny. Podsumowanie

W dzisiejszym, zabieganym świecie, pacjenci szukają gabinetów, w których na wykonanie usługi nie będą musieli czekać tygodniami, a ich jakość pozostanie na najwyższym poziomie. Rozwiązaniem tego problemu mogą być właśnie skanery, drukarki 3D czy frezarki. Różnice w cenach sprzętu są duże. Należy zastanowić się czy brać najtańsze, czy najdroższe. Tanie urządzenia mogą być po prostu awaryjne i niskiej jakości. Drogie – czasami płaci się za markę, nie koniecznie jakość urządzenia. Są to rozważania, z którymi każdy musi się zmierzyć samemu lub skorzystać z pomocy – najlepiej firmy, które dany sprzęt mają w swojej ofercie.


Autor: mgr inż. Kamil Bogucki

Product Manager Stomatologicznych Systemów Cyfrowych

DentalHolding Sp.z o.o. tel. 571 30 90 33 mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.


Artykuł opublikowany w numerze 5/2019 magazynu Nowy Gabinet Stomatologiczny. Zobacz pełny spis treści.
Dowiedz się więcej - Cyfrowy gabinet stomatologiczny - Nowy Gabinet Stomatologiczny.

Więcej ciekawych artykułów w "Nowy Gabinet Stomatologiczny" -zamów prenumeratę lub kup prenumeratę w naszym sklepie.


KSIĘGARNIA STOMATOLOGICZNA

ZGODY KSIĄŻKA min

2020 2264 cattani banner 01 350x100

 

EWA MAZUR PAWŁOWSKA