Dokumentacja medyczna
Typografia
  • Najmniejsza Mała Średnia Większa Największa
  • Obecna Helvetica Segoe Georgia Times

Termin wprowadzenia przez placówki medyczne - Elektronicznej Dokumentacji Medycznej (EDM) został wyznaczony przez resort zdrowia na 1 sierpnia 2014 r. Ministerstwo zastanawia się nad zmianą tego terminu. W tej chwili trwają prace nad standaryzacją dokumentów elektronicznych takich jak e-recepta, e-skierowanie i e-zlecenie oraz nad integracją rejestrów medycznych w obszarze ochrony zdrowia. Podczas prac komisji pojawiły się wątpliwości wyrażane przez przedstawicieli środowiska lekarzy.

Dotyczyły one głównie zagadnień finansowania procesu wprowadzenia systemu oraz szkoleń dotyczących obsługi programów. Jak poinformował Marcin Kędzierski, dyrektor Centrum Systemów Informatycznych Ochrony Zdrowia – już w najbliższych dniach rozpoczną się pracę nad przygotowaniem kampanii informacyjnej. Będzie można korzystać z platformy informacyjnej, e-learningowej, na której zostaną zamieszczone filmy instruktażowe. W najbliższym czasie zostanie również uruchomione szkolenie dla kilku tysięcy lekarzy i pielęgniarek. Aplikacje, niezbędne do wdrożenia systemów informacji medycznej dla świadczeniodawców i aptek mają być bezpłatne. Niedługo rozpoczną się też prace nad kolejnymi systemami informatycznymi. Z początkiem 2015 ma ruszyć system statystyki, system wspomagania ratownictwa medycznego oraz monitorowania zagrożeń.

Jednakże Ministerstwo Zdrowia poinformowało portal nowygabinet.pl, że z uwagi na skalę przedsięwzięcia, jakim jest wprowadzenie w życie obowiązku prowadzenia dokumentacji medycznej wyłącznie w postaci elektronicznej przy bardzo zróżnicowanym stopniu informatyzacji podmiotów udzielających świadczeń zdrowotnych, rozważane jest wydłużenie okresu przejściowego, w którym równolegle będą funkcjonować zarówno papierowa, jaki i elektroniczna postać dokumentacji medycznej.

KSIĘGARNIA STOMATOLOGICZNA

ZGODY KSIĄŻKA min

2020 2264 cattani banner 01 350x100

 

EWA MAZUR PAWŁOWSKA