Badania naukowe
Typografia
  • Najmniejsza Mała Średnia Większa Największa
  • Obecna Helvetica Segoe Georgia Times

Bakterie Porphyromonas gingivalis, które naturalnie występują w jamie ustnej, mogą doprowadzić do zmian patologicznych w obrębie mózgu, które charakterystyczne są dla choroby Alzheimera.

Naukowcy udowodnili, że P. gingivalis produkuje enzym gingipainę, która rozkłada białko tau, składające się z białek neurofibrylarnych i jest niezbędne do prawidłowego funkcjonowania neuronów. Zatem enzym produkowany przez P. gingivalis stopniowo uszkadza neurony. Takie wnioski wyciągnięto po tym, jak niekorzystne działanie bakterii z jamy ustnej na mózg wykazano u myszy.

Gingipaina powoduje Alzheimera?

U zwierząt, którym podano enzym, rozwinęły się objawy choroby Alzheimera. To nie jedyne badania potwierdzające powyższą tezę. W innym doświadczeniu myszom podawano bakterię P. gingivalis, którą później wykryto w ich mózgach, w których doszło do obumierania neuronów. Myszom podano także lek, który wiąże się z gingipainą. Wówczas stan zwierząt się poprawił, a neurodegeneracja się zmniejszyła.
Naukowcy sugerują, że wyniki ich badań mogą wskazywać na możliwość opracowania leku na Alzheimera lub demencję, który przynajmniej spowolni rozwój choroby, co z odpowiednią profilaktyką periodontologiczną może ograniczyć ryzyko występowania podobnych schorzeń.
Badacze jednogłośnie podkreślają jednak, że kwestia wpływu chorób zębów na rozwój choroby Alzheimera wymaga jeszcze wielu badań. Nie jest żadną tajemnicą, że główną przyczyną rozwoju paradontozy są bakterie występujące w jamie ustnej i kieszonkach przyzębnych, zwłaszcza te tworzące płytkę nazębną.

Polska rzeczywistość

Niestety statystyki dotyczące paradontozy w Polsce są nieubłagane. Zapalenie przyzębia to dolegliwość częstsza niż mogłoby się wydawać – nie bez powodu została nazwana „niewidoczną epidemią”. Szacuje się, że z chorobami przyzębia boryka się około 750 mln osób na całym świecie, co stawia je na 6. miejscu wśród najczęściej występujących w ujęciu globalnym schorzeń. W Polsce statystyki nie są lepsze – jedynie 1% Polaków w wieku 35–44 lata ma całkowicie zdrowe przyzębie. To oznacza, że stan zdrowia przyzębia Polaków jest jednym z najgorszych w całej Europie. Eksperci coraz częściej podkreślają, że ważna w poprawie statystyk jest współpraca specjalistów z różnych dziedzin stomatologii. Kluczową rolę w tym zakresie spełniają asystentki i higienistki stomatologiczne.

Dowiedz się więcej

Więcej ciekawych artykułów w "Nowy Gabinet Stomatologiczny" - zamów prenumeratę lub kup prenumeratę w naszym sklepie.

KSIĘGARNIA STOMATOLOGICZNA

ZGODY KSIĄŻKA min

2020 2264 cattani banner 01 350x100

 

EWA MAZUR PAWŁOWSKA