Badania naukowe
Typografia
  • Najmniejsza Mała Średnia Większa Największa
  • Obecna Helvetica Segoe Georgia Times

trwałość wypełnieniaPewien związek znajdujący się w małżach może zwiększać trwałość wypełnienia stomatologicznego poprzez poprawę wiązania między szkliwem a zębiną. Do takich wniosków doszli badacze z Wydziału Stomatologii Uniwersytetów w Hongkongu i Wuhan oraz Szpitala Uniwersytetu w Shenzhen.

Badacze ustalili, że małże mają wyjątkowe właściwości adhezyjne do mokrych powierzchni. Chodzi o to, że warunki, w których żyją, są trudne, gdyż zmieniają się temperatura i pH wody, mogą pojawiać się też wstrząsy. Naukowcy takie warunki porównują do tych, które można zaobserwować w jamie ustnej. Takie wnioski skłoniły naukowców do przebadania interakcji zachodzących między płytkami małży i podłożem w wilgotnym środowisku. Odkryto dzięki temu białko adhezyjne, które – jak podejrzewano – może wzmocnić wiązanie żywica – zębina. Jeden z budujących tę proteinę aminokwasów okazał się odpowiedzialny za takie właściwości. Związek ten zwiększa trwałość połączenia także między żywicą a zębiną – potwierdzają to badania laboratoryjne.
Takie badania są niezwykle cenne, ponieważ mogą pomóc opracować lepsze wzmocnienia wypełnień dentystycznych. Trwałość takiego wypełnienia w dużej mierze zależy od długowieczności materiałów i stabilności wiązania pomiędzy nimi, odkryty nowy związek może się do tego przyczynić.

Dowiedz się więcej.

Więcej ciekawych artykułów w "Nowy Gabinet Stomatologiczny" - zamów prenumeratę lub kup prenumeratę w naszym sklepie.

KSIĘGARNIA STOMATOLOGICZNA

ZGODY KSIĄŻKA min

2020 2264 cattani banner 01 350x100

 

EWA MAZUR PAWŁOWSKA