Wiadomości
Typografia
  • Najmniejsza Mała Średnia Większa Największa
  • Obecna Helvetica Segoe Georgia Times

e-Recepta pozwala w szybki i łatwy sposób uzyskać dostęp do potrzebnych nam leków, gdy nie mamy możliwości uzyskania recepty papierowej od lekarza. Zastępuje ona receptę tradycyjną, którą normalnie dostalibyśmy podczas wizyty u lekarza. Oczywiście, należy pamiętać, że podczas e-Wizyty to lekarz decyduje czy finalnie wystawić e-Receptę, czy też nie, jeżeli leki miałyby przyczynić się do zagrożenia zdrowia pacjenta specjalista ma prawo odmówić wystawienia e-Recepty.

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Jak to jest z tą e-Receptą?

e-Receptę jest w stanie wystawić każdy lekarz podczas dowolnej formy konsultacji z pacjentem – na miejscu w gabinecie specjalisty lub podczas konsultacji online. Dodatkowym atutem uzyskania e-Recepty podczas konsultacji online jest fakt, że można ją otrzymać nawet w święta oraz w godzinach późnowieczornych, z zależności od dostępności lekarza. Po wystawieniu e-Recepty ważna jest ona zazwyczaj przez 7, 30, 120 dni albo cały rok, termin recepty jest identyczny jak w przypadku recepty papierowej i zależy głównie od tego, jakie leki zostały przepisane. W sytuacji, gdy termin ważności recepty skończył się należy ponownie skonsultować się ze specjalistą w celu powtórnego wystawienia recepty.

Zalety e-Recept

Główną zaletą używania e-Recepty zamiast jej papierowego odpowiednika jest brak potrzeby fizycznego wychodzenia z naszego domu, żeby ją otrzymać oraz krótki czas oczekiwania na jej uzyskanie, zazwyczaj trwa to około piętnastu minut. Dodatkowo nie istnieje ryzyko zgubienia e-Recepty tak jak może się to stać w przypadku recepty tradycyjnej, ponieważ, o ile specjalnie nie usunęliśmy maila z kodem QR lub SMS-a z 4-cyfrowym kodem, zawsze będziemy mieli je przy sobie tak długo jak mamy ze sobą telefon.

e-Receptę można uzyskać na każdy rodzaj leku, nawet ten używany w leczeniu psychiatrycznym. Warto nadmienić, natomiast, że specjalista nie może wystawić recepty na lek zażywany „profilaktycznie,” taki, który jest niedostępny w Polsce lub na którego recepta została wypisana poza granicami kraju.

Jak wykupić e-Receptę?

Po wystawieniu e-recepty przy zakupie leków można ją wywołać na 3 sposoby. Pierwszy i najłatwiejszy to podanie 4-cyfrowego kodu SMS, który otrzymamy na nasz numer telefonu, farmaceuta spyta również o nasz numer PESEL. Drugi sposób to przekazanie do zeskanowania farmaceucie kodu QR, który został uprzednio wysłany na nasz numer mailowy. Trzeci i ostatni sposób to po prostu posiadanie Indywidualnego Konta Pacjenta, gdzie będą widoczne wszystkie dostępne dla nas recepty. Na IKP są również widoczne zalecenia od lekarza wystawiającego receptę oraz sposób dawkowania leku.

ARTYKUŁ SPONSOROWANYKSIĘGARNIA STOMATOLOGICZNA

ZGODY KSIĄŻKA min

2020 2264 cattani banner 01 350x100

 

EWA MAZUR PAWŁOWSKA