W połowie lipca weszło w życie rozporządzenie ministra zdrowia w sprawie kwalifikacji wymaganych od pracowników na poszczególnych rodzajach stanowisk pracy w podmiotach leczniczych niebędących przedsiębiorcami, czyli w państwowych ośrodkach zdrowia.
Wymagania w zakresie kwalifikacji pracowników podmiotów leczniczych dostosowano do przepisów ustawy o działalności leczniczej. Pisaliśmy o niej w poprzednich wydaniach Nowego Gabinetu Stomatologicznego. W załączniku do tego rozporządzenia określono kwalifikacje wymagane od pracowników na poszczególnych rodzajach stanowisk pracy. Jeśli lekarz, technik dentystyczny, czy higienistka, nie posiadają wymaganych kwalifikacji, a byli zatrudnieni w ośrodku przed 20 lipca 2011 roku, mogą pozostać na swoim stanowisku pracy, ale nie dłużej niż przez 5 lat. W tym czasie muszą uzupełnić swoje wykształcenie.
Prawdopodobnie w przyszłości takie same wymagania co do wykształcenia będą obowiązywać również w pozostałych podmiotach leczniczych, więc już dziś warto się zapoznać z tymi wymaganiami. Wiele ostatnio się mówi o wykształceniu asystentek stomatologicznych i higienistek. W poprzednim numerze Nowego Gabinetu Stomatologicznego informowaliśmy, że w gabinetach, które rozliczają się z NFZ-tem, pracujące tam asystentki i higienistki muszą mieć odpowiednie kwalifikacje. Teraz mamy kolejną ustawę nakazującą posiadanie odpowiednich kwalifikacji. Na szczęście, w myśl tej ustawy osoby nie posiadające uprawnień mają aż 5 lat, aby je uzupełnić. Piotr Szymański