Prawo w gabinecie
Typografia
  • Najmniejsza Mała Średnia Większa Największa
  • Obecna Helvetica Segoe Georgia Times

Dokształcać się zawodowo? Dla każdego lekarza dentysty chcącego poprawiać jakość swoich usług jest to kwestia bezsporna. Kwestią dyskusyjną jest, czy powinni to robić na własna rękę czy korzystać z instytucjonalnych form kształcenia. Niestety samokształcenie w celu np. zdobycia nowej specjalizacji nie jest w polskich realiach tanie. Postulatem samorządu jest, aby każdy lekarz, czy lekarz dentysta mógł korzystać ze specjalizacji odbywającej się w ramach rezydentury, a jest to na korzyść tylko samych pacjentów.

 

 

Praktyczne rozwiązania wymagają większej liczby miejsc specjalizacyjnych albo większych pensji za rezydentury. W przypadku lekarzy dentystów specjalizacja w danej dziedzinie jest wyjątkowo istotna ze względu na wciąż zmieniającą się wiedzę.

W Polsce dostępny jest wybór siedmiu specjalizacji stomatologicznych, a tylko 21 proc. lekarzy stomatologów ma jedną z takich specjalizacji skończoną (takie dane zamieszcza Centralny Rejestr Lekarzy). Dla lekarzy chcących podnosić swoje kwalifikacje, również w ramach specjalizacji pojawiła się nowa opcja zatrudnienia - przez praktyki lekarskie.

Warunkiem prowadzenia takich szkoleń jest uzyskanie akredytacji. Docelowo każda specjalność miałaby własne kryteria akredytacji specyficzne dla niej. Również lekarze dentyści z doświadczeniem, mogą uzyskać taką akredytację.