Badania naukowe
Typografia
  • Najmniejsza Mała Średnia Większa Największa
  • Obecna Helvetica Segoe Georgia Times

trzecie zębyCzy da się wyhodować "trzecie zęby" z komórek macierzystych pobranych z dziąseł? Takie pytanie postawili sobie naukowcy z Politechniki Warszawskiej wraz z badaczami Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu i rozpoczęli wspólną pracę nad tym projektem.

Według naukowców, trzeci komplet zębów z komórek macierzystych zlokalizowanych w dziąsłach, mógłby z powodzeniem zastąpić protezy oraz implanty – z różnych względów nie można ich zastosować u wszystkich pacjentów, którzy stracili zęby stałe.
Eksperyment podzielono na wiele etapów związanych ze strukturą kostna, chrzęstną, nabłonkową czy tkankami nerwowymi zaangażowanymi w proces powstawania zębów. Hodowla komórkowa będzie prowadzona metodą trójwymiarową, która bardzo dobrze odzwierciedla warunki panujące w organizmie. Naukowcy mają nadzieje, że mezenchymalne komórki macierzyste dziąsła umożliwią wyhodowanie neuronów czy fragmentów tkanki nerwowej, co może otworzyć drzwi do przeprowadzania przeszczepów w obszarze rdzenia kręgowego czy nerwów obwodowych.
Polscy naukowcy będą prowadzić badania nad wyhodowaniem „trzecich zębów” na komórkach macierzystych pobranych z dziąseł świń. Dopiero w kolejnym etapie planowane jest pobieranie tkanek od pacjentów stomatologicznych – w przyszłości będzie to dziąsło tej samej osoby, dla której będzie tworzony implant. Prace nad wyhodowaniem zawiązek zębowych w laboratorium prowadzą również Japończycy, wykorzystują oni jednak komórki macierzyste z bankowanej krwi pępowinowej. Projekt ma być prowadzony na skalę europejską, zakładana jest współpraca z dwoma ośrodkami zagranicznymi: z Wielkiej Brytanii i Czech.

Dowiedz się więcej

Więcej ciekawych artykułów w "Nowy Gabinet Stomatologiczny" - zamów prenumeratę lub kup prenumeratę w naszym sklepie.

KSIĘGARNIA STOMATOLOGICZNA

ZGODY KSIĄŻKA min

2020 2264 cattani banner 01 350x100

 

EWA MAZUR PAWŁOWSKA