Badania naukowe
Typografia
  • Najmniejsza Mała Średnia Większa Największa
  • Obecna Helvetica Segoe Georgia Times

nowotwór w dzieciństwieCzęstość występowania anomalii rozwojowych zębów u osób, które przeżyły raka w dzieciństwie zależy od rodzaju zastosowanego leczenia przeciwnowotworowego – twierdzą naukowcy z Uniwersytetu Hebrajskiego.

Badacze ocenili częstość występowania zaburzeń rozwojowych zębów wśród dzieci, które przeżyły raka, w kontekście zastosowanego rodzaju leczenia (chemio –, radioterapia bądź zabieg chirurgiczny), a także w odniesieniu do rodzaju choroby i wieku podczas leczenia. skojarzona chemioterapia i radioterapia – w szczególności naświetlanie okolic głowy i szyi – wpływają na wzrost ryzyka wystąpienia wspomnianych anomalii. Pierwszych objawów zaburzeń zębowych można się spodziewać w ciągu 1-2 lat po leczeniu przeciwnowotworowym – uważają naukowcy.
Badacze na podstawie przeprowadzonego badania wskazali, że nieprawidłowości w rozwoju zębów po chemioterapii pojawiły się u 43% uczestników badania, natomiast po skojarzonej chemio- i radioterapii – aż u 52%. Najczęściej zaburzenia występowały u badanych poddanych radioterapii w okolicy głowy i szyi – stwierdzono je u 60% uczestników badania.
Postawiono tezę, że dzieci są szczególnie narażone na szkodliwe skutki radioterapii i chemioterapii – wymagają z tego powodu znacznej uwagi społeczności medycznej i dentystycznej, ponieważ to stomatolodzy i lekarze identyfikują przyszłe zagrożenia.

_____________________________

Dowiedz się więcej

Więcej ciekawych artykułów w "Nowy Gabinet Stomatologiczny" - zamów prenumeratę lub kup prenumeratę w naszym sklepie

Spis treści - subskrypcja

loading...
2023
2022
2021
2020
2019
2018

KSIĘGARNIA STOMATOLOGICZNA

ZGODY KSIĄŻKA min

2020 2264 cattani banner 01 350x100

 

EWA MAZUR PAWŁOWSKA