Akcje społeczne
Typografia
  • Najmniejsza Mała Średnia Większa Największa
  • Obecna Helvetica Segoe Georgia Times

Bezpłatne warsztaty z fizjoterapeutami stomatologicznymi, film instruktażowy z praktycznymi ćwiczeniami, landing page z najważniejszymi informacjami i poradami, aż w końcu raport ukazujący skalę problemu. O co chodzi? O bruksizm, czyli nieświadome zaciskanie i zgrzytanie zębami wskutek stresu doświadczanego m.in. w pracy. „Rozzgrzytani” to nowa akcja informacyjna Medicover Stomatologia.

Bruksizm to wciąż pojęcie dla wielu obce, chociaż jego skutki odczuwa przynajmniej 39% pracowników, jak wynika z przeprowadzonego przez Medicover Stomatologia badania ankietowego.

– To efekt m.in. rozmów z pacjentami i doświadczeń naszych specjalistów, by po pierwsze uświadamiać o takim problemie, a po drugie nie pozostawiać nikogo bez wskazywania rozwiązania. Są nim na przykład ćwiczenia z fizjoterapeutami stomatologicznymi – mówi o powodach zainicjowania akcji Aleksandra Pabian, Ekspert ds. Rozwoju Produktów Stomatologii z Medicover Stomatologia. – W zakresie akcji będą przede wszystkim bezpłatne i otwarte warsztaty z fizjoterapeutami i logopedami dla pracowników korporacji. Ponadto publikujemy film instruktażowy z ćwiczeniami do wykonania we własnym zakresie, jak również raport „Rozzgrzytani”, będący pierwszym tego typu badaniem w Polsce.

Bruksizm nie jest chorobą, a parafunkcją, co skutkuje brakiem uwzględnienia dolegliwości w ICD (Międzynarodowa Klasyfikacja Chorób), a to z kolei przekłada się na wciąż niewiele dostępnych statystyk, a co więcej: badań klinicznych. Dla wielu osób jest jednak realnym problemem.

– Nasi fizjoterapeuci zaobserwowali, że około 90% zgłaszających się do nich pacjentów ma problemy ze stawami skroniowo-żuchwowymi i zgrzyta zębami, bądź je niekontrolowanie zaciska. Ponadto w przygotowanym przez Medicover Stomatologia raporcie aż 93% ankietowanych wskazało, że odczuwa stres na co dzień. Te statystyki skłaniają do myślenia, ale i działania – zauważa Aleksandra Pabian.

Do tej pory Medicover Stomatologia przeprowadził pilotażowe warsztaty w firmie z sektora farmaceutycznego Haleon oraz w siedzibie Medicover dla pracowników różnych działów. Wzięło w nich udział już niemal 200 osób. Warsztaty składały się z części wykładowej oraz praktycznej. Uczestnicy dowiedzieli się o wpływie stresu na zdrowie jamy ustnej, ale też – ogólnie – na organizm, o metodach rozpoznawania tego wpływu, ale również przeciwdziałania jego zgubnym skutkom. Pomocna w tym była m.in. korkowa piłeczka.

– W czasie warsztatów specjaliści pokazują, jak przy wsparciu prostych sposobów, zarówno w domu, jak i znajdując kilka wolnych minut w pracy, być bardziej świadomym wywołanych stresem napięć, a także jak rozluźniać napięte mięśnie, wykorzystując własne dłonie albo korkową piłeczkę. To dzięki nim możemy wykonać masaż spiętych mięśni twarzoczaszki i okolic stawów skroniowo-żuchwowych. W ćwiczeniach przydają się też kolorowe cukierki do ćwiczeń języka. W godzinnych warsztatach zwykle bierze udział kilkanaście osób – opisuje ekspertka.

Oprócz warsztatów Medicover Stomatologia przygotowało też pięciominutowy film z ćwiczeniami prezentowanymi przez doświadczoną fizjoterapeutkę stomatologiczną, mgr Justynę Walczewską. Wideo zawiera zestaw sześciu podstawowych ćwiczeń rozluźniających mięśnie tzw. układu stomatognatycznego. Najważniejsze wskazówki płynące z materiału to prawidłowa postawa, rozciąganie, rozluźnianie i masaż. Materiał można obejrzeć za darmo w serwisie Youtube.

To jednak nie koniec aktywności wokół akcji „Rozzgrzytani”. Jednym z jej kluczowych elementów podnoszących społeczną świadomość problemu jest publikacja raportu „Rozzgrzytani” i towarzysząca mu kampania media relations.

Raport „Rozzgrzytani” to wynik badania ankietowego przeprowadzonego przez Zespół Badań i Analiz Rynku Medicover, w którym zapytano przeszło 400 pracowników korporacji w Polsce o to, czy są zestresowani, co ten stres u nich wywołuje, jakie objawy mu towarzyszą, ale też jakie znajdują sposoby na radzenie sobie z nim. Druga część badania to zestaw pytań o dolegliwości ze strony jamy ustnej, m.in. wskazujące na bruksizm nieświadome zgrzytanie zębami czy też bóle okolic twarzy, głowy i karku. Wyniki badania zostały przedstawione w formie czytelnego raportu wraz z komentarzem fizjoterapeutki mgr Justyny Walczewskiej z Medicover Stomatologia Plac Konstytucji i lek. dent. Agnieszki Juśkiewicz z Medicover Stomatologia Łódź Pomorska.

– Według specjalistów podstawą profilaktyki bruksizmu jest jego świadomość, a więc zauważamy sygnały płynące z organizmu, jak napięcie mięśni układu żucia, zaciskanie zębów, i w efekcie możemy aktywnie im przeciwdziałać. Pierwsze warsztaty pokazały nam, że pacjenci często myślą, że temat bruksizmu zupełnie ich nie dotyczy, ale po nawet krótkim kontakcie z naszymi specjalistkami okazywało się, że jest wprost przeciwnie: w trakcie spotkania zdali sobie sprawę z tego, że zaciskają zęby, o czym świadczą m.in. odbite na języku zęby (tzw. girlandy) czy ból podczas masażu, którego nie powinno być przy prawidłowo funkcjonujących stawach skroniowo-żuchwowych – opisuje Aleksandra Pabian i dodaje: – Nasz raport pokazuje skalę problemu, bo dowiadujemy się z niego m.in., że niemal 40% zapytanych samych zauważyło lub ktoś z otoczenia im powiedział, że zgrzytają zębami. Jedną z prawdopodobnych przyczyn jest stres. Co wtedy robić? Niewiele osób poddało się diagnostyce u dentysty, według raportu: raptem 13%. My w naszej akcji dajemy odpowiedź: skonsultować się ze specjalistą i wdrożyć ćwiczenia od fizjoterapeuty. Bruksizm może doprowadzić do wielu szkód nie tylko w uzębieniu – wyjaśnia szczegóły Aleksandra Pabian.

Priorytetem Medicover Stomatologia jest edukacja pacjentów i przeciwdziałanie zgubnym skutkom bruksizmu, a przy tym podkreślenie roli fizjoterapeuty w gabinecie stomatologicznym. To on może pomóc, gdy mimo dolegliwości inni specjaliści (laryngolog, neurolog, a nawet dentysta) wykluczyli problemy zdrowotne. Dotyczy to m.in. takich objawów jak piski i szumy uszne, napadowe bóle migrenowe czy ból zdrowych zębów.

Raport oraz bezpłatne ćwiczenia można znaleźć na specjalnie stworzonej landing page: www.medicoverstomatologia.pl/rozzgrzytani, na której prezentowane są też najistotniejsze wyniki z przeprowadzonych badań.

Raport zostanie udostępniony dziennikarzom zajmującym się tematyką szeroko pojętego zdrowia, ale również HR-u. W ramach działań media relations do aktywnego udziału w warsztatach zostały zaproszone dziennikarki i dziennikarze z najpoczytniejszych mediów w Polsce oraz przeprowadzona została wysyłka kreatywna zawierająca m.in. przybory do domowej fizjoterapii, jak piłeczki do masażu.

Akcja ma charakter długofalowy i wpisuje się w społeczną odpowiedzialność biznesu Medicover Stomatologia. W ramach „Rozzgrzytanych” planowane są różnorodne aktywności nastawione zarówno na profilaktykę bruksizmu, zwiększanie świadomości problemu oraz jego skali, jak i sposobów odwracania jego skutków. To ostatnie – za sprawą towarzyszącego warsztatom nieodpłatnego cyfrowego skanowania uzębienia. Jego wynik daje możliwość komputerowego zaplanowania leczenia uwzględniającego aspekty m.in. prawidłowego kontaktowania się zębów.

KSIĘGARNIA STOMATOLOGICZNA

ZGODY KSIĄŻKA min

2020 2264 cattani banner 01 350x100

PRAWO W MEDYCYNIE MEDYCYNA W PRAWIE min

 

EWA MAZUR PAWŁOWSKA