Nadwaga i otyłość powodują liczne problemy zdrowotne. Wiadomo o tym od dawna, jednak nie każdy ma świadomość, że powodowane nadwagą problemy mogą dotyczyć niemal całego organizmu, w tym m.in. zębów. Związek wagi ciała z uzębieniem nie jest szczególnie silny, jednak można go zaobserwować. W jaki sposób zbyt duża masa ciała wpływa na stan uzębienia?
Związek pomiędzy nadwagą a paradontozą
Choroby serca i układu krążenia, bóle pleców i kręgosłupa, obolałe stawy, szybka męczliwość i ospałość – to tylko niektóre skutki nadwagi, do których należy doliczyć jeszcze mogące wystąpić problemy z dziąsłami i uzębieniem. U osób ze zbyt dużą masą ciała istnieje bowiem podwyższone ryzyko wystąpienia paradontozy (przyzębicy) – poważnej choroby zapalnej dziąseł. Wskutek postępujących problemów z dziąsłami oraz powstającymi ubytkami w kości z której wyrastają zęby, nieleczona paradontoza może w konsekwencji doprowadzić nawet do utraty wszystkich zębów.
Korelacja pomiędzy nadwagą i otyłością, a występowaniem paradontozy, została wielokrotnie potwierdzona w badaniach naukowych. Zaobserwowano, że osoby z nieprawidłową, zbyt dużą masą ciała częściej cierpią na tę chorobę, choć nie ustalono jeszcze dokładnie dlaczego tak się dzieje. Ciekawą teorię podaje dr Charlene Krejci z Case Western Reserve University w Cleveland, sugerując, że przyczyną mogą być posiadające właściwości prozapalne związki z grupy cytokin, które organizm osób otyłych nieustannie wytwarza. Cytokiny mogą wpływać na uszkodzenie tkanek tworzących dziąsła, co z kolei wyjaśniałoby związek pomiędzy otyłością a paradontozą (więcej na ten temat tutaj). Warto zapoznać się także z wynikami badań zaprezentowanymi przez amerykański „National Center for Biotechnology Information”.
Próchnica często chodzi w parze z nadwagą
Nadwaga i otyłość sprzyjają występowaniu nie tylko paradontozy, ale również innych chorób zębów, przede wszystkim próchnicy. Osoby borykające się z dużą wagą z reguły odżywiają się w sposób nieprawidłowy, z czego często (choć oczywiście nie zawsze) wynikają problemy z nadwagą. Z jednej strony regularnie sięgają po słodycze, produkty wysoko przetworzone, słone i słodkie przekąski, z drugiej natomiast, w ich codziennej diecie często brakuje warzyw, owoców i nabiału. Taki sposób odżywiania się powoduje nie tylko problemy z wagą, ale także znacząco osłabia zęby i naraża je na próchnicę. Węglowodany proste, w tym przede wszystkim sacharoza, czyli przemysłowy cukier, są znakomitą pożywką dla drobnoustrojów żyjących w jamie ustnej, dlatego spożywane w zbytu dużych ilościach, np. w postaci słodyczy, ciastek czy słodzonych napojów, powodują nadwagę, ale także próchnicę. Chcąc zadbać o zdrowe zęby warto wzbogacić codzienną dietę w owoce, kasze i sery, które rozprawiają się z bakteriami poprzez zwiększanie ilości śliny w ustach.
Postaraj się zadbać o prawidłową wagę ciała
Tymczasem już ponad połowa Polaków boryka się z nadwagą lub otyłością, co powinno szczególnie skłonić takie osoby do częstszych wizyt u dentysty w celu regularnej kontroli uzębienia i stanu dziąseł. Chcąc zmniejszyć ryzyko wystąpienia problemów z zębami, jak również poprawić ogólny stan zdrowia, postaraj się szybko schudnąć, głównie poprzez zmianę sposobu odżywiania i wprowadzenie zdrowych nawyków żywieniowych. Spróbuj także wprowadzić więcej aktywności fizycznej. Nie zapominaj jednak o profilaktycznych, regularnych wizytach u swojego lekarza stomatologa, szczególnie jeśli cierpisz na nadwagę. Powodzenia!