fot. 123rf.com

Prawo w gabinecie
Typografia
  • Najmniejsza Mała Średnia Większa Największa
  • Obecna Helvetica Segoe Georgia Times

Zakaz sprzedaży podgrzewanych wyrobów tytoniowych, posiadających charakterystyczny aromat, planuje wprowadzić Ministerstwo Zdrowia. Przy szybkim procedowaniu, wprowadzenie zmian byłoby możliwe jeszcze w tym roku.

Kto zdecyduje, czy wolno sprzedawać e-papierosy?

Projekt nowelizacji wprowadza zakaz sprzedaży wyrobów tytoniowych o charakterystycznym aromacie. Prezes Biura ds. Substancji Chemicznych będzie mógł zażądać od producentów i importerów nowatorskich wyrobów przekazania dodatkowych badań i informacji o produktach wprowadzanych na rynek, tym samym większe uprawnienia otrzyma też prezes Biura do spraw Substancji Chemicznych.

e-papierosy mogą być przyczyną wielu chorób

Według najnowszych badań użytkowanie e-papierosów może się przyczyniać między innymi do chorób dziąseł. Dzieje się tak, ponieważ zawarte w liquidzie substancje przyczyniają się do zmian w mikrobiomie jamy ustnej i zaburzenia równowagi pomiędzy poszczególnymi szczepami bakterii.

MZ nie posiada danych o wielkości wpływów finansowych do budżetu państwa z tytułu akcyzy na podgrzewane wyroby tytoniowe z aromatem charakterystycznym.

– Wynika to z uwagi na konstrukcję stawki akcyzy na wyroby nowatorskie, która nie uzależnia ich opodatkowania od zawartości aromatu (Ministerstwo Finansów dysponuje ogólnymi danymi o dochodach z podatku akcyzowego od wyrobów nowatorskich, które kształtowały się następująco: 2021 – 297,4 mln zł; 2022 – 854,1 mln zł; 2023 – 974,9 mln zł (dane za 11 miesięcy) – czytamy w ocenie skutków regulacji do projektu.

Nowelizowane przepisy miałyby wejść w życie trzy miesiące po ogłoszeniu w Dzienniku Ustaw. Na razie rozpoczęły się konsultacje projektu, które potrwają 30 dni. Przy szybkim procedowaniu przepisów mogłyby one wejść w życie jeszcze w tym roku. Sprzedaż jednorazowych e-papierosów w ostatnich kilku latach wzrasta w szybkim tempie na całym świecie. W Polsce w 2022 r. sprzedaż osiągnęła 32 mln sztuk, w 2023 r. przekroczyła już 100 mln sztuk. To siedmiokrotny wzrost w stosunku do 2021 r. Badania CBOS wskazały, że co czwarta małoletnia osoba w Polsce deklaruje używanie e-papierosów i wyrobów alternatywnych.


Nowy Gabinet Stomatologiczny: Zakaz sprzedaży e-papierosów

Więcej ciekawych artykułów w "Nowy Gabinet Stomatologiczny" - zamów prenumeratę lub kup prenumeratę w naszym sklepie.KSIĘGARNIA STOMATOLOGICZNA

ZGODY KSIĄŻKA min

2020 2264 cattani banner 01 350x100

 

EWA MAZUR PAWŁOWSKA