fot. 123rf.com

Prawo w gabinecie
Typografia
  • Najmniejsza Mała Średnia Większa Największa
  • Obecna Helvetica Segoe Georgia Times

Nad zmianą przepisów dotyczących kontroli zwolnień lekarskich pracuje rząd. – W efekcie kontrolujący i kontrolowani będą lepiej znać swoje prawa i obowiązki. Ale też więcej e-ZLA może być kwestionowanych – poinformował "Dziennik Gazeta Prawna".

Nadużywanie zwolnień lekarskich

Nowe przepisy mają ograniczyć nadużywanie zwolnień lekarskich. Planowana przez rząd reforma obciąży bowiem dodatkowo Fundusz Ubezpieczeń Społecznych. Tymczasem ze względu na sytuację FUS już teraz rośnie tak liczba kontroli, jak i kwestionowanych e-ZLA. Regulacje mają zostać rozbudowane m.in. o uprawnienia kontrolujących w trakcie kontroli (np. jakich informacji mogą żądać) i kontrolowanych.

Obecnie obowiązujące przepisy są bowiem oszczędne w tej kwestii. Eksperci podkreślają, że nowe rozporządzenie powinno zawierać usprawnienia kontrolne dla pracodawców, przy czym powinny być one ograniczone w porównaniu z ZUS. Przepisy mogłyby też odnosić się do kwestii angażowania do kontroli podmiotów zewnętrznych. Należałoby również zwiększyć odpowiedzialność za niewłaściwe wykorzystywanie zwolnień lekarskich. Aktualnie jest to utrata wynagrodzenia lub zasiłku chorobowego. Pracodawca powinien mieć prawną możliwość zakończenia stosunku pracy z przypadku ewidentnych naruszeń, których dopuścił się pracownik na zwolnieniu chorobowym.

Nowe zasady wystawiania zwolnień pracowniczych

Eksperci rekomendują też stworzenie skutecznego systemu odbierania prawa do wystawiania zwolnień lekarzom, którzy dopuszczają się ewidentnych nadużyć w zakresie wystawiania L4. Aktualnie kontrole prawidłowości orzekania o czasowej niezdolności do pracy przeprowadzają lekarze orzecznicy ZUS. To oni na podstawie badań lekarskich i dokumentacji weryfikują czy osoba na zwolnieniu lekarskim na dzień badania nadal jest chora oraz niezbędna jest kontynuacja zwolnienia, czy też nie. Po reformie, chorobowe pracownikowi wypłacałby Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) już od pierwszego dnia pobytu na L4, ma to być realizacja zapowiedzi działań, które przewidywały m.in. zapisy umowy koalicyjnej.


Nowy Gabinet Stomatologiczny: Kontrola zwolnień lekarskich

Więcej ciekawych artykułów w "Nowy Gabinet Stomatologiczny" - zamów prenumeratę lub kup prenumeratę w naszym sklepie.KSIĘGARNIA STOMATOLOGICZNA

ZGODY KSIĄŻKA min

2020 2264 cattani banner 01 350x100

 

EWA MAZUR PAWŁOWSKA