Prawo w gabinecie
Typografia
  • Najmniejsza Mała Średnia Większa Największa
  • Obecna Helvetica Segoe Georgia Times

3 grudnia br. przypada Międzynarodowy Dzień Osób z Niepełnosprawnościami, ustanowiony przez Organizację Narodów Zjednoczonych. Tego dnia na całym świecie odbywają się uroczystości, których celem jest promowanie praw osób niepełnosprawnych i działań na rzecz pełnej ich realizacji.

Samorząd na rzecz lekarzy z niepełnosprawnościami

Naczelna Izba Lekarska powołała pełnomocnika ds. lekarzy z niepełnosprawnościami. Oleg Nowak, pełnomocnik NRL ds. lekarzy z niepełnosprawnościami planuje w przyszłości zebranie danych statystycznych dotyczących liczby lekarzy posiadających status osoby niepełnosprawnej. Tegoroczny Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych stał się okazją, by wystartować z kampanią społeczną NIL dotyczącą działalności samorządu na rzecz lekarzy z niepełnosprawnościami, promowanej hasłem „Jestem lekarzem. Niepełnosprawność nie wyklucza”.

Ułatwienia dla lekarzy z niepełnosprawnościami

- Rodzajów niepełnosprawności jest bardzo wiele, uważam jednak, że obecnie przekrój specjalizacji medycznych jest na tyle duży, że każdy znajdzie coś dla siebie. Uprawianie tego zawodu wymaga dostosowań przede wszystkim w nas samych, w mniejszym stopniu w otoczeniu. Bardzo duża część lekarzy boi się przyznać do swoich niepełnosprawności. Obawia się konsekwencji społecznych czy prawnych. Prawo nie przewiduje raczej problemów zdrowotnych u kandydatów na lekarzy, u lekarzy również nie do końca. Chcę to zmienić, dlatego pracuję nad regulacjami dotyczącymi praw przysługujących lekarzom z niepełnosprawnościami. Moje działania dotyczą głównie sytuacji rezydentów. Lekarz, który przeszedł wszystkie ścieżki edukacyjne, tak naprawdę staje się poniekąd niezależny. Jednak na uczelni czy podczas rezydentury to programy specjalizacji i umowy o pracę określają warunki. W tym kontekście, jeśli chodzi o lekarzy z niepełnosprawnościami, niektóre zapisy się wykluczają. Ja na przykład nie mogę dyżurować, kodeks pracy mi nie pozwala, a program specjalizacji tego ode mnie wymaga. Osoba z niepełnosprawnością może korzystać ze skróconego czasu pracy, czyli pracować do 7 godzin dziennie (zamiast 7,5 godziny) i ma możliwość niepracowania w godzinach popołudniowych czy nocnych. Poza tym ma dodatkowe 10 dni urlopu rehabilitacyjnego. W zależności od stopnia niepełnosprawności to się trochę różni. Warto jednak zaznaczyć, że są to przysługujące prawa, nie zaś obowiązki. Pracujemy nad rozwiązaniami, które pozwoliłyby pogodzić te uprawnienia z programem specjalizacji. Jesteśmy już po ustaleniach z resortem zdrowia. Otrzymaliśmy zapewnienie, że te prawa nie wpłyną na wydłużenie szkolenia specjalizacyjnego – zaznacza Oleg Nowak.


Nowy Gabinet Stomatologiczny: Lekarze z niepełnosprawnościami

Więcej ciekawych artykułów w "Nowy Gabinet Stomatologiczny" - zamów prenumeratę lub kup prenumeratę w naszym sklepie.