Prawo w gabinecie
Typografia
  • Najmniejsza Mała Średnia Większa Największa
  • Obecna Helvetica Segoe Georgia Times

Naczelna Izba Lekarska chce zmian dotyczących wystawiania recept na bezpłatne leki dla dzieci i seniorów. Aktualnie do tego uprawnieni są tylko lekarze pracujący w jednostkach mających podpisaną umowę z NFZ-em. Po zmianach również lekarze dentyści mogliby wystawiać recepty na darmowe leki.

Recepty na bezpłatne leki

Z aktualnie obowiązujących przepisów wynika, że recepty na bezpłatne leki dla dzieci i seniorów mogą w zasadzie wystawiać jedynie lekarze (POZ i specjaliści) pracujący w jednostkach mających podpisaną umowę z NFZ-em. Uprawnieni do tego nie są m.in. lekarze zatrudnieni w hospicjach i hospicjach domowych, z centrów zdrowia psychicznego i szpitali psychiatrycznych, lekarze (także specjaliści) z gabinetów prywatnych ani lekarze dentyści. Do Naczelnej Izby Lekarskiej wpływają apele o pilne zajęcie się „niesprawiedliwymi ograniczeniami” uprawnień lekarzy w wystawianiu recept na bezpłatne leki dla dzieci i seniorów.

Niesprawiedliwość i ograniczenie praw pacjenta

– Naszym zdaniem jest to ewidentna niesprawiedliwość i niesłuszne ograniczenie nie tylko uprawnień lekarza, ale przede wszystkim ograniczenie praw pacjenta. Aktywnie bierzemy udział w ministerialnym zespole ds. preskrypcji i realizacji recept na leki gotowe i recepturowe. Eksperci będący w jego składzie, w tym przedstawiciele resortu zdrowia, obecnie zgodnie uważają, że te uprawnienia powinny być przypisane do pacjenta, tak aby recepty na darmowe leki dla pacjentów do 18. roku życia i po 65. roku życia mógł wystawiać każdy lekarz, niezależnie od miejsca pracy – powiedział Klaudiusz Komor, wiceprezes NIL.

Główną przeszkodą we wprowadzeniu zmian są obecne uwarunkowania prawne związane z okresem powyborczym i procesem organizacji nowego rządu.

– Naczelna Izba Lekarska dołoży wszelkich starań, aby zmiana zasad wystawiania bezpłatnych recept dla tych grup pacjentów została jak najszybciej wprowadzona w życie – podkreślił Klaudiusz Komor, wiceprezes NIL. Dokument, który pozwoli nam zrealizować leki za darmo, musi mieć specjalne oznaczenie: Na polu „kod uprawnień dodatkowych" powinno pojawić się następujące oznaczenie: "S" w przypadku seniorów, "DZ" w przypadku dzieci i młodzieży.

Wyłącznie prywatnie w pierwszych trzech kwartałach 2023 roku leczyło zęby 38,4 procent dorosłych Polaków. 22,9 proc. korzystało zarówno z publicznej, jak i z komercyjnej opieki, a 18,2 proc. ankietowanych było u dentysty tylko na NFZ – wykazał ogólnopolski sondaż.


Nowy Gabinet Stomatologiczny: Recepty na darmowe leki

Więcej ciekawych artykułów w "Nowy Gabinet Stomatologiczny" - zamów prenumeratę lub kup prenumeratę w naszym sklepie.