Prawo w gabinecie
Typografia
  • Najmniejsza Mała Średnia Większa Największa
  • Obecna Helvetica Segoe Georgia Times

Lekarz dentysta świadczący usługi medyczne, które mają na celu poprawę zdrowia pacjentów i są wykonywane przez osoby wykonujące zawód lekarza, lekarza dentysty w rozumieniu ww. art 2 ust. 1 pkt 2 ustawy o działalności leczniczej może skorzystać ze zwolnienia z VAT. Nie chodzi tylko o leczenie, ale również o sprzedaż produktów do higieny jamy ustnej. Takie informacje potwierdził dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej.

Jedna z lekarek dentystek postanowiła uzyskać potwierdzenie tego faktu na piśmie z Krajowej Informacji Skarbowej.

Usługi medyczne zwolnione z VAT

We wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej przedstawiła stan faktyczny. Opisała swoją działalność jako lekarza dentysty, prowadzącego prywatną praktykę od 2010 roku, która zarejestrowała się jako podmiot leczniczy, świadczący usługi medyczne dentystyczne wyłącznie przez osobę wykonującą zawód lekarza. Usługi te obejmują opiekę medyczną dentystyczną, profilaktykę, zachowanie, ratowanie, przywracanie i poprawę zdrowia.

Mając zatem na uwadze przedstawione we wniosku okoliczności sprawy oraz obowiązujące przepisy prawa podatkowego należy stwierdzić, że w analizowanym przypadku są spełnione przesłanki niezbędne do zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 18 ustawy, tj. przesłanka podmiotowa (odnosząca się do usługodawcy) oraz przesłanka przedmiotowa (dotycząca rodzaju świadczonych usług). […]. Tym samym w analizowanej sprawie do świadczonych przez Panią usług dentystycznych w zakresie periodontologii, chirurgii stomatologicznej, protetyki stomatologicznej, stomatologii dziecięcej oraz stomatologii zachowawczej z endodoncją znajduje zastosowanie zwolnienie od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 18 ustawy. – napisał dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji […].

Co ze sprzedażą szczoteczek?

To, że usługi medyczne są zwolnione z VAT wiemy od dawna, ale zawsze istniał problem, co ze sklepikiem przy gabinecie, w którym pacjenci mogą się zaopatrywać w produkty do higieny jamy ustnej. Księgowi i prawnicy mieli różne koncepcje. Najczęstszym rozwiązaniem było rejestrowanie drugiej działalności „z VAT” i za jej pomocą rozliczanie sklepiku. A jak to zinterpretował dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej?

– Zatem należy uznać, że w analizowanym przypadku sprzedaż wyrobów medycznych w postaci płukanek leczniczych oraz specjalistycznych szczoteczek do czyszczenia i pielęgnacji jamy ustnej, sprzedawanych przez Panią pacjentom w ramach opieki pozabiegowej korzysta ze zwolnienia od podatku jako dostawa towarów, ściśle związana z usługami podstawowymi, na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 18 ustawy – wskazał organ.

Z interpretacji organu wynika, że podatnik prawidłowo korzysta ze zwolnienia od podatku VAT. Dowodzi o tym charakter świadczonych usług medycznych dentystycznych oraz fakt, że usługi te są wykonywane przez osobę wykonującą zawód lekarza. Podatnik ma prawo do zwolnienia z podatku VAT.

Dla lekarzy prowadzących sprzedaż produktów w gabinetach jest to dobra wiadomość. Należy jednak pamiętać, że każda interpretacja dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej jest interpretacją indywidualną i nie dotyczy ogółu, ale konkretnego przypadku. Zasadniczo więc, należałoby wystąpić o osobną interpretację dla swojej działalności. Zapytanie takie kosztuje kilkadziesiąt złotych.

Nowy Gabinet Stomatologiczny: Warunki zwolnienia z VAT

Więcej ciekawych artykułów w "Nowy Gabinet Stomatologiczny" - zamów prenumeratę lub kup prenumeratę w naszym sklepie.

KSIĘGARNIA STOMATOLOGICZNA

ZGODY KSIĄŻKA min

2020 2264 cattani banner 01 350x100

 

EWA MAZUR PAWŁOWSKA