Prawo w gabinecie
Typografia
  • Najmniejsza Mała Średnia Większa Największa
  • Obecna Helvetica Segoe Georgia Times

Coraz bliżej jest wprowadzenie zakazu sprzedaży napojów energetycznych osobom do 18. roku życia. Senat przyjął z poprawkami ustawę wprowadzającą zakaz.

Przypomnijmy, że nowelizacja wprowadza całkowity zakaz sprzedaży tzw. energetyków osobom niepełnoletnim na terenie placówek oświaty (np. szkół), a także w automatach. Zrezygnowano natomiast z zakazu promocji i reklamy napojów energetycznych. Wprowadzono jednak dwie poprawki. Jedna z nich przesuwa wejście przepisów w życie na 1 lipca 2024 r. Druga z kolei zakłada, że zakaz sprzedaży ma nie dotyczyć automatów usytuowanych w miejscach niedostępnych dla osób poniżej 18. roku życia.

Wpływ napojów energetyzujących na stan zdrowia jamy ustnej dzieci

Od dawna już wiadomo, że picie dużych ilości napojów energetyzujących może mieć również bardzo negatywny wpływ na stan zdrowia jamy ustnej u dzieci, napoje tego typu mają w sobie duże ilości cukru. Co więcej, zawierają kwasy osłabiające szkliwo i mogące prowadzić do kwasowej erozji szkliwa. O szkodliwości tzw. energetyków od dawna alarmuje Narodowe Centrum Edukacji Żywieniowej, które w tej sprawie wydało komunikat.

– Składniki zawarte w napojach energetycznych mogą mieć bardzo szkodliwy wpływ na zdrowie dzieci. Kofeina stanowi podstawowy składnik tych napojów, nie jest przy tym zalecana w diecie dzieci, gdyż ma działanie psychoaktywne. Wzrost jej spożycia przez dzieci może powodować zmiany nastroju, rozdrażnienie, niepokój, a spożycie dużych ilości (5 mg/kg masy ciała na dobę) powoduje wzrost ciśnienia tętniczego krwi. Ponadto kofeina negatywnie wpływa na gospodarkę wapniową, co może powodować zaburzenia w procesie tworzenia kości. Duże spożycie kofeiny może również wpływać na długość i jakość snu dzieci 

– czytamy w komunikacie.

Zgodnie z ustawą, jako tzw. energetyk rozumie się napój, w którego „składzie znajduje się kofeina w proporcji przewyższającej 150 mg/l lub tauryna – z wyłączeniem substancji występujących w nich naturalnie”.

Napoje energetyzujące ze względu na dużą zawartość kofeiny i możliwość jej przedawkowania, mogą powodować: nadmierną pobudliwość, kołatanie serca, bezsenność, zawroty głowy, bóle głowy, problemy żołądkowe. Mogą także wzmagać poziom stresu i powodować stany lękowe, halucynacje, a nawet drgawki czy depresje.


Nowy Gabinet Stomatologiczny: Zakaz sprzedaży napojów energetycznych

Więcej ciekawych artykułów w "Nowy Gabinet Stomatologiczny" - zamów prenumeratę lub kup prenumeratę w naszym sklepie.