Prawo w gabinecie
Typografia
  • Najmniejsza Mała Średnia Większa Największa
  • Obecna Helvetica Segoe Georgia Times

Posłowie podjęli decyzję dotyczącą ustawy o jakości w ochronie zdrowia i bezpieczeństwie pacjentów. Za odrzuceniem uchwały Senatu głosowało 224 posłów, a bezwzględna większość konieczna do odrzucenia uchwały wynosiła 225 głosów. To oznacza, że uchwała Senatu odrzucająca ustawę o jakości w całości została utrzymana w mocy.

Takie decyzje cieszą Naczelną Izbę Lekarską. Według jej przedstawicieli, ustawa była szkodliwa dla środowiska lekarskiego i samych pacjentów.

To dobra decyzja sejmu

NIL dziękuję wszystkim, którzy zaangażowali się w działania, mające na celu zablokowanie ustawy. Podziękowania w szczególności są kierowane do członków Federacji Związków Pracodawców Ochrony Zdrowia „Porozumienie Zielonogórskie”, Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy, Porozumienia Rezydentów OZZL oraz wszystkich samorządów zawodów medycznych (Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych, Naczelnej Rady Aptekarskiej, Krajowej Rady Diagnostów Laboratoryjnych, Krajowej Rady Fizjoterapeutów).

Będzie nowa ustawa

Samorząd lekarski deklaruje pełną gotowość do pomocy przy opracowaniu kolejnej ustawy, która ma zapewnić bezpieczeństwo pacjentów i medyków. Jednym z elementów kampanii samorządu lekarskiego, która miała na celu zablokowanie ustawy, było wyprodukowanie filmu. Ukazane zostały tam emocje związane z codziennymi dylematami lekarzy, którzy w leczeniu pacjentów oprócz kierowania się swoją najlepszą wiedzą medyczną muszą mieć na uwadze konsekwencje prawne powikłań i zdarzeń, niewynikających z własnych błędów.

- Strasznie wierzę w tę inicjatywę. W to, co robicie. Chciałbym bardzo, żeby było lepiej w ochronie zdrowia. Moim najbliższym przyjacielem jest lekarz. Współczuję wam, że cała ta wiedza, lata pracy, cały ten potencjał jest zawężony do jakiegoś wąskiego gardła strachu – powiedział Tomasz Kot, który w spocie samorządu zagrał lekarza.

- Po spotkaniu z Łukaszem Palkowskim, z którym zrobiliśmy film „Bogowie”, funkcjonuję do dzisiaj jako kardiochirurg. I wiem, że w dobrej, słusznej sprawie można użyć tego wizerunku. Pojawiały się inne propozycje. Miałem zagrać mini. profesora Religę, ale absolutnie odmawiałem. Ale w chwili, kiedy Łukasz mówi – słuchaj jest kolejna sprawa, chodzi o naszą ochronę zdrowia - to oczywiście, jak najbardziej.

Wiem, czego używam, wiem, jaki to symbol. Film można obejrzeć klikając tutaj - https://www.youtube.com/watch?v=KggNjkaTyHo


 

 

Dowiedz się więcej - Ustawa o jakości w ochronie zdrowia i bezpieczeństwie pacjentów - Nowy Gabinet Stomatologiczny.

Więcej ciekawych artykułów w "Nowy Gabinet Stomatologiczny" - zamów prenumeratę lub kup prenumeratę w naszym sklepie.