Prawo w gabinecie
Typografia
  • Najmniejsza Mała Średnia Większa Największa
  • Obecna Helvetica Segoe Georgia Times

W ostatnim czasie w mediach zaczęły się pojawiać wypowiedzi ministra zdrowia, Adama Niedzielskiego, które według Naczelnej Rady Lekarskiej antagonizują środowisko pacjentów i lekarzy. Naczelna Rada Lekarska wyraża swój sprzeciw w związku z tymi wypowiedziami.

– Samorząd Lekarski stoi niezmiennie na stanowisku, że w polskiej ochronie zdrowia potrzebna jest ustawa o jakości i od dłuższego czasu wyraża swoją chęć uczestniczenia w jej tworzeniu. Odrzucony ostatnio przez Parlament rządowy projekt ustawy o jakości w opiece zdrowotnej i bezpieczeństwie pacjenta był nie do przyjęcia, ponieważ zmierzał do penalizacji i karania winnych, a nie prowadził do poprawy jakości poprzez samodoskonalenie i analizę zdarzeń niepożądanych – czytamy w opinii NIL.

Sprzeciw NIL wobec ministra Niedzielskiego

Według NIL, minister Niedzielski podczas niektórych swoich wypowiedzi miał sugerować, że samorząd lekarski postuluje wyłączenie zawodu lekarza z podlegania kodeksowi karnemu, przedstawiciele samorządu sprzeciwiają się takim wypowiedziom.

– Na żadnym etapie swoich działań Samorząd Lekarski nie postulował wyłączenia zawodu lekarza z podlegania kodeksowi karnemu, co w swojej wypowiedzi sugerował Minister Zdrowia. Naszym zdaniem Polsce potrzebne są dobre rozwiązania oparte na zasadzie no-fault stosowanej z powodzeniem w innych krajach Unii Europejskiej, które pozwolą poprawić zarówno bezpieczeństwo leczenia pacjenta, jak i warunki pracy lekarzy, którym w obecnym stanie prawnym za niezawinione niekorzystne powikłania leczenia, grozi nawet kara pozbawienia wolności – podkreśla NIL.

Forum dla Jakości i Bezpieczeństwa Pacjenta

– W celu opracowania korzystnej dla naszej ochrony zdrowia ustawy o jakości, organizacje lekarskie skupione w Porozumienie Organizacji Lekarskich powołały specjalne Forum dla Jakości i Bezpieczeństwa Pacjenta, do którego prac zapraszamy również Pana Ministra Zdrowia wierząc, że dla niego podobnie jak dla nas, najważniejszym celem jest dobro pacjenta – dodaje NIL. Przypomnijmy, że posłowie podjęli decyzję dotyczącą ustawy o jakości w ochronie zdrowia i bezpieczeństwie pacjentów. Za odrzuceniem uchwały Senatu głosowało 224 posłów, a bezwzględna większość konieczna do odrzucenia uchwały wynosiła 225 głosów. To oznacza, że uchwała Senatu odrzucająca ustawę o jakości w całości została utrzymana w mocy.


Dowiedz się więcej - Antagonizacja środowiska lekarskiego - Nowy Gabinet Stomatologiczny.

Więcej ciekawych artykułów w "Nowy Gabinet Stomatologiczny" - zamów prenumeratę lub kup prenumeratę w naszym sklepie.

Spis treści - subskrypcja

loading...
2023
2022
2021
2020
2019
2018

KSIĘGARNIA STOMATOLOGICZNA

ZGODY KSIĄŻKA min

2020 2264 cattani banner 01 350x100

 

EWA MAZUR PAWŁOWSKA