Prawo w gabinecie
Typografia
  • Najmniejsza Mała Średnia Większa Największa
  • Obecna Helvetica Segoe Georgia Times

Rząd przedłużył obowiązek noszenia maseczek w szpitalach, przychodniach i innych placówkach, w których prowadzona jest działalność lecznicza. Maseczki w tych miejscach będzie trzeba nosić przynajmniej do 30 czerwca. Jednak nie ma już obowiązku noszenia maseczek w aptekach.

Rząd uzasadnia taką decyzje aktualnie odnotowywaną liczbą nowych zakażeń wirusem SARS-CoV-2, jak również świadczeń opieki zdrowotnej udzielanych osobom zakażonym tym wirusem.

Bez maseczek w aptekach

Wynika to również z sytuacji w innych państwach, w szczególności sąsiadujących z Rzecząpospolitą Polską. Decyzja Ministerstwa Zdrowia o przedłużeniu obostrzeń wynika również z wciąż występujących zakażeń wirusem grypy. Z kolei nie ma już obowiązku noszenia maseczek w aptekach, wynika to ze zmienionego rozporządzenia dotyczącego ograniczeń, nakazów i zakazów obowiązujących podczas stanu zagrożenia epidemicznego. Stanowi to pochodną wysokiego poziomu immunizacji osób zatrudnionych w aptekach, jak również wdrażania przez podmioty prowadzące apteki dodatkowych rozwiązań organizacyjnych zapewniających ograniczenie możliwości rozprzestrzeniania się wirusa SARS-CoV-2 w aptekach.

Szczepienie piątą dawką

Aktualnie trwa akcja szczepienia piątą dawką. Ministerstwo Zdrowia rekomenduje przyjęcie jej tym osobom, które przyjęły czwartą dawkę w postaci szczepienia jednowalentnego. – Obecna szczepionka jest biwalentna, czyli ukierunkowana na co najmniej dwa szczepy wirusa covidowego – wyjaśnił Adam Niedzielski. – Podjęliśmy decyzję, że te osoby, które otrzymały jako czwartą dawkę szczepionkę jednowalentną, będą miały możliwość zaszczepienia się szczepionką najnowszą – dodał. Drugi warunek to wiek.

– Kierujemy je do osób 60 plus, bo to jest grupa ryzyka, jeżeli chodzi o zachorowania na COVID-19 – wyjaśnił minister zdrowia. Z kolei w Stanach Zjednoczonych 12 maja przestaną obowiązywać wymogi szczepień przeciwko COVID-19 dla zagranicznych podróżnych, pracowników federalnych i pracowników ochrony zdrowia. Tego samego dnia wygaśnie pandemiczny stan wyjątkowy. "Podczas gdy szczepienia pozostają jednym z najważniejszych narzędzi, by promować zdrowie i bezpieczeństwo pracowników (...) jesteśmy teraz w innej fazie naszej reakcji, kiedy te środki nie są już konieczne" – napisano w komunikacie.

Dowiedz się więcej - Bez maseczek w aptekach- Nowy Gabinet Stomatologiczny.

Więcej ciekawych artykułów w "Nowy Gabinet Stomatologiczny" - zamów prenumeratę lub kup prenumeratę w naszym sklepie.

KSIĘGARNIA STOMATOLOGICZNA

ZGODY KSIĄŻKA min

2020 2264 cattani banner 01 350x100

 

EWA MAZUR PAWŁOWSKA