Prawo w gabinecie
Typografia
  • Najmniejsza Mała Średnia Większa Największa
  • Obecna Helvetica Segoe Georgia Times

Interpelację w sprawie utworzenia samorządów zawodowych dla 16 profesji – między innymi asystentek i higienistek stomatologicznych skierowała do Ministra Zdrowia grupa posłów. Posłowie wskazują, że istnienie takich samorządów miałoby wpływ na zaufanie społeczne do przedstawicieli zawodów medycznych.

Rząd planuje włączenie do grupy zawodów medycznych 16. nowych profesji. Wśród nich są wymienione asystentki i higienistki stomatologiczne. Włączenie ich do grupy zawodów medycznych niesie wiele nowych praw, ale i obowiązków.

Na razie rozporządzenie jest w fazie projektu, ale jak wejdzie w życie od razu pojawią się problemy, bo asystentki i higienistki będą już same odpowiadały za ewentualne błędy medyczne, zatem będą musiały być ubezpieczone, będą potrzebowały sądu „koleżeńskiego”, będą musiały być zrzeszone, itd.

Rejestr osób wykonujących zawody medyczne

Zaproponowany projekt ustawy ma uregulować zasady pracy i kształcenia 16 zawodów medycznych, zakłada m.in. powstanie ogólnopolskiego, obowiązkowego rejestru osób wykonujących zawody medyczne, obowiązek zbierania punktów edukacyjnych, wprowadzenie do 6 dni płatnego urlopu rocznie na udział w kursach i szkoleniach.

Ma określić również zasady odpowiedzialności zawodowej, np. za nienależyte wykonywanie obowiązków.

– Pozbawienie zawodów medycznych wymienionych w przedmiotowym projekcie prawa do samorządności godzi w ich dobre imię i sprawia, że stają się one de facto drugorzędnymi zawodami medycznymi w stosunku do tych, których wykonywanie prawo regulowało dotychczas – czytamy w interpelacji.

Grupa posłów podkreśla, że wymienionych w ustawie 16 zawodów medycznych staje się zawodami szczególnego zaufania publicznego.

Powstanie samorząd asystentek i higienistek

– Podtrzymanie tego zaufania gwarantuje istnienie samorządów zawodowych, zarówno w dziedzinie zasad etyki zawodowej, jak i odpowiedzialności zawodowej, także za popełnianie błędów. Ocena prawidłowości wykonywania danego zawodu jest bowiem w pełni możliwa jedynie od wewnątrz. Wiele aspektów, zbiorowych, jak i indywidualnych, zostaje natomiast przekazanych służbom wojewody, czyli zgodnie z zasadą „o nas bez nas” – dodano.

– Państwo zamiast centralizacji powinno postawić na przekazanie swoich obowiązków na rzecz powołanego samorządu zawodowego, nadzorującego właściwe wykonywanie zawodu oraz reprezentującego interesy zawodu wobec organów państwowych, sądów, Narodowego Funduszu Zdrowia, instytucji i organizacji. Także samorządy powinny współtworzyć standardy kształcenia – podkreślono.

Grupa posłów pyta ministra zdrowia: czy zostaną uwzględnione oczekiwania zarządów organizacji zrzeszających zawody medyczne objęte projektem ustawy o niektórych zawodach medycznych dotyczące utworzenia ich samorządów zawodowych. Posłowie pytają również jaki będzie merytoryczny udział przedstawicieli nowych zawodów medycznych (samorządów zawodowych) objętych ustawą w opracowaniu standardów kształcenia przygotowujących do wykonywania zawodu z uwzględnieniem jego specyfiki.

 

Dowiedz się więcej - Samorząd asystentek i higienistek - Nowy Gabinet Stomatologiczny.

Więcej ciekawych artykułów w "Nowy Gabinet Stomatologiczny" - zamów prenumeratę lub kup prenumeratę w naszym sklepie.