Prawo w gabinecie
Typografia
  • Najmniejsza Mała Średnia Większa Największa
  • Obecna Helvetica Segoe Georgia Times

Wciąż rozgrywa się temat dotyczący ostatecznego kształtu przepisów w tak zwanym systemie no-fault. Do podpisywania petycji skierowanej do prezydenta Andrzeja Dudy o zawetowanie ustawy o jakości w opiece zdrowotnej i bezpieczeństwie pacjenta zachęca Naczelna Izba Lekarska – jako członek Porozumienia Organizacji Lekarskich.

Przypomnijmy, że najważniejsze założenia ustawy o jakości w ochronie zdrowia i bezpieczeństwie pacjenta przygotowanej przez resort zdrowia dotyczą obowiązkowej autoryzacji dla podmiotów udzielających świadczeń finansowanych ze środków publicznych, konieczności wdrożenia systemu monitorowania zdarzeń niepożądanych przez wszystkie podmioty lecznicze.

Projekt nie ma nic wspólnego z systemem no-fault

- Ministerialny projekt ustawy nie ma nic wspólnego z prawdziwym systemem no-fault, a dodatkowo będzie niejako wymuszał na medykach donoszenie na swoich kolegów – twierdzi część środowiska lekarskiego. Projekt ministerstwa trafił pod obrady Senatu, gdzie został odrzucony w całości. Teraz wróci do Sejmu i będzie najprawdopodobniej rozpatrywany na najbliższym posiedzeniu w dniach 12-15 kwietnia br. Jest duże prawdopodobieństwo, że zostanie przyjęty. Może się to stać mimo uchwały Senatu o jego odrzuceniu i ciągłego sprzeciwu środowiska medycznego.

– Nie ma wsparcia ze strony decydentów. Tworzą prawo, ale nie zastanawiają się nad jego konsekwencjami, przerzucając odpowiedzialność na tych, których to prawo dotyczy – na nas, lekarzy. Musimy jeszcze raz spróbować zatrzymać ten szkodliwy dla naszych pacjentów i naszej pracy dokument. Ta ustawa jest wydmuszką, nie podniesie jakości w systemie, a tylko nasili zjawisko medycyny asekuracyjnej. Wierzę, że prezydentowi RP jest bliskie dobro i zdrowie obywateli naszego kraju, dlatego jeśli trafi do niego projekt o tzw. jakości, zawetuje go – powiedział Łukasz Jankowski, prezes Naczelnej Rady Lekarskiej.

Nowy projekt ustawy przygotował również samorząd lekarski

W związku z tymi obawami, swój projekt ustawy o bezpieczeństwie leczenia przygotował samorząd lekarski. Jest on skoncentrowany wokół trzech kwestii: systemu no-fault, działania systemu rejestracji zdarzeń niepożądanych oraz kompensacji szkód wynikających ze zdarzeń medycznych związanej z funkcjonowaniem Funduszu Kompensacyjnego Zdarzeń Medycznych. Petycja jest dostępna na stronie internetowej Naczelnej Izby Lekarskiej – umieszczamy do niej link - https://www.petycjeonline.com/petycja_do_prezydenta_rp_andrzeja_dudy

Dowiedz się więcej - No fault: Petycja do prezydenta o weto - Nowy Gabinet Stomatologiczny.

Więcej ciekawych artykułów w "Nowy Gabinet Stomatologiczny" - zamów prenumeratę lub kup prenumeratę w naszym sklepie.Spis treści - subskrypcja

loading...
2023
2022
2021
2020
2019
2018

KSIĘGARNIA STOMATOLOGICZNA

ZGODY KSIĄŻKA min

2020 2264 cattani banner 01 350x100

 

EWA MAZUR PAWŁOWSKA