Prawo w gabinecie
Typografia
  • Najmniejsza Mała Średnia Większa Największa
  • Obecna Helvetica Segoe Georgia Times

Najpóźniej do 25 października tego roku w Polsce musi zostać wdrożona unijna dyrektywa o transgranicznej opiece medycznej. Dyrektywa jasno stwierdza, że zrefundowane mogą zostać jedynie te świadczenia, które są gwarantowane w kraju i to po krajowej cenie.

To oznacza, że pacjent będzie mógł skorzystać z opieki medycznej za granicą, jeśli np. w jego kraju są kolejki do danego specjalisty, a jego ubezpieczyciel będzie musiał opłacić leczenie. Leczenie w bogatszych krajach Unii jest dużo droższe niż w Polsce, stąd jeśli NFZ miałby płacić Polakom za leczenie za granicą, mogłoby to znacznie uszczuplić finanse funduszu.

Zatem zwrot leczenia za granicą będzie możliwy tylko przy posiadaniu polskiego skierowania, a leczenie będzie refundowane, gdy za granicą będą obowiązywać polskie stawki za leczenie. Obawy funduszu, że Polacy będą domagać się w sądach zwrotu z NFZ (np. za wizyty u dentysty za granicą, które tam kosztują dużo więcej) nie są uzasadnione. Nawet jeśli sprytni pacjenci spróbują tej drogi, to szanse powodzenia są nikłe, gdyż Dyrektywa określa refundację po krajowych cenach.

Spis treści - subskrypcja

loading...
2023
2022
2021
2020
2019
2018

KSIĘGARNIA STOMATOLOGICZNA

ZGODY KSIĄŻKA min

2020 2264 cattani banner 01 350x100

 

EWA MAZUR PAWŁOWSKA