Badania naukowe
Typografia
  • Najmniejsza Mała Średnia Większa Największa
  • Obecna Helvetica Segoe Georgia Times

shutterstock 322707353 minJama ustna i zęby każdego dnia narażone są na wiele czynników, które mogą pogarszać jej stan.

Pokarmy z dużą zawartością cukru, palenie papierosów czy też spożywanie alkoholu oraz niektóre choroby takie jak refluks niekorzystnie wpływają na stan uzębienia. Dlatego też warto odpowiednio zadbać o swoje zdrowie, aby móc cieszyć się pięknym uśmiechem przez lata. Ze wszystkich czynników wpływających na stan uzębienia skupimy się dziś na refluksie.

Co to jest refluks

Refluks potocznie zwany zgagą to nic innego jak cofanie się treści żołądka zawierającej kwasy do przełyku. Cofające się kwasy żołądkowe zakwaszają jamę ustną, przez co szkliwo zębów zostaje narażone na działanie czynników rozmiękczających je. Dlatego też refluks oprócz dolegliwości gastrycznych powodować może także problemy stomatologiczne, takie jak na przykład próchnica.

W takim przypadku konieczna staje się wizyta nie tylko gastrologa, ale także dentysty. Dentysta pomoże leczyć powstałe już ubytki w zębach, a także dobierze i zasugeruje najlepszą pielęgnację, która pozwoli uchronić osoby cierpiące na zgagę przed jej nieprzyjemnymi skutkami w jamie ustnej. Tego typu konsultacje okolicach Warszawy prowadzone są między innymi w miejscowości Nieporęt w jednym z gabinetów. Można liczyć tam na fachową pomoc i doradztwo, a także niskie ceny usług dentystycznych, protetycznych oraz ortodoncyjnych.

Objawy występowania refluksu

Pomimo dużej częstotliwości występowania refluksu w Polsce, wciąż wiele osób nie zna do końca jego objawów. Przez co zdiagnozowanie problemu staje się utrudnione.

Refluks objawia się między innymi pieczeniem w przełyku, zwłaszcza po obfitych posiłkach. Niekiedy towarzyszy temu uczuciu chrypka, ucisk klatki piersiowej oraz bolesne przełykanie. Do objawów refluksu żołądka można także zaliczyć nieprzyjemny zapach z ust. W przypadku występowania jakichkolwiek objawów należy zawsze zgłosić się do lekarza pierwszego kontaktu, w celu dalszej diagnozy.

Jak leczyć refluks

Leczenie refluksu w dużej mierze polega na podawaniu dla pacjentów środków farmakologicznych, które obniżają ilość wytwarzanych kwasów żołądkowych. Leki należy przyjmować od dwóch tygodni do miesiąca, na czczo. Po takiej terapii powinno się jednak wciąż profilaktycznie przyjmować zmniejszone dawki leków, aby zapobiec nawrotom choroby.

Domowe sposoby na refluks

Z refluksem można także starać się radzić sobie samodzielnie w domu. Dobrym sposobem na neutralizację tego nieprzyjemnego zjawiska jest prowadzenie dokładnych obserwacji względem spożywanych pokarmów, a występowanie refluksu. Pozwoli to wyeliminować z diety produkty, które zwiększają nieprzyjemne uczucie pieczenia w gardle. Dobrym sposobem jest także wypicie szklanki mleka, które neutralizuje kwaśny odczyn lub przygotowanie kleiku z siemienia lnianego.

Higiena jamy ustnej w przypadku refluksu

Pomimo, że same dolegliwości związane z cofaniem się treści żołądka do przełyku nie są zagrożeniem dla życia, warto nie bagatelizować tego problemu, a także zadbać o właściwą higienę jamy ustnej w trakcie jego trwania.

Z uwagi na ryzyko wytrawiania szkliwa przez kwasy żołądkowe, zmieniające pH w jamie ustnej. Przede wszystkim należy unikać szczotkowania i czyszczenia zębów przez co najmniej godzinę od wystąpienia refluksu, ponieważ mechaniczne tarcie szkliwa osłabionego przez kwasy, mogłoby doprowadzić do jego uszkodzenia.

Kolejną kwestią jest regularne przepłukiwanie jamy ustnej, zwłaszcza po wystąpieniu objawów refluksu, w celu wyrównania pH jamy ustnej. W trakcie konsultacji z dentystą warto także zapytać o specjalistyczne pasty zawierające podwyższona ilość fluoru, który umocni strukturę szkliwa zębów i zapobieżenie jego ubytkom.

KSIĘGARNIA STOMATOLOGICZNA

ZGODY KSIĄŻKA min

2020 2264 cattani banner 01 350x100

 

EWA MAZUR PAWŁOWSKA