Pacjenci
Typografia
  • Najmniejsza Mała Średnia Większa Największa
  • Obecna Helvetica Segoe Georgia Times

Bezpłatne konsultacje stomatologiczne dla osób niepełnosprawnych oferują lekarze dentyści z Uniwersyteckiego Centrum Stomatologicznego UM we Wrocławiu we współpracy z Uniwersytetem Medycznym im. Piastów Śląskich oraz Polskim Towarzystwem Stomatologicznym.

Dostęp do świadczeń stomatologicznych dla osób z niepełnosprawnościami

- Badanie to jest częścią akcji profilaktyczno-leczniczej, której celem jest zwiększenie dostępu do świadczeń stomatologicznych dla osób z niepełnosprawnościami. Po wykonanym przeglądzie każdy pacjent otrzyma kompleksowy plan leczenia zawierający opcję szybkiego, bezpłatnego leczeniu w znieczuleniu ogólnym, jak również pozabiegowej opieki protetycznej i ortodontycznej – czytamy na stronie PTS-u.

Przedstawiciele organizacji podkreślają również, że jest to szczególnie ważne u osób niewspółpracujących z lekarzem, które nierzadko nie są w stanie sygnalizować występujących dolegliwości bólowych czy innych potrzeb w zakresie zdrowia jamy ustnej.

Największy problem to zaniedbania higieniczne

W tej grupie pacjentów dość powszechnym problemem są zaniedbania higieniczne, które mają poważne konsekwencje zdrowotne. Poza próchnicą, zapaleniem dziąseł i zapaleniem przyzębia, osoby takie są zagrożone występowaniem m.in. cukrzycy, osteoporozy, miażdżycy, nadciśnienia, POChP, RZS, zawału serca, infekcyjnego zapalenia wsierdzia, udaru mózgu oraz nowotworów.

Do bezpłatnych świadczeń stomatologicznych w znieczuleniu ogólnym są uprawnione wszystkie osoby z orzeczeniem o niepełnosprawności w stopniu umiarkowanym lub znacznym, jak również dzieci poniżej 18. roku życia z orzeczeniem o niepełnosprawności w stopniu lekkim.

Eksperci podkreślają, że każdy pacjent, który trafia na fotel lekarza dentysty jest inny, ma swoje (nie zawsze dobre) doświadczenia z wcześniejszych wizyt, nierzadko różnego rodzaju obawy, dlatego wymaga indywidualnego podejścia i empatii ze strony lekarza i całego zespołu. Do takich niestandardowych pacjentów należą osoby z niepełnosprawnościami (zarówno dzieci, jak i dorośli), w tym te, które ze względu na stan zdrowia, nie współpracują z lekarzem. Są to m.in. pacjenci z wadami genetycznymi, autyzmem oraz porażeniem mózgowym.

Informacje o możliwości podjęcia leczenia w znieczuleniu ogólnym można uzyskać, dzwoniąc do Poradni Stomatologii UCS UMW pod numer: +48 530 411 883.

Dowiedz się więcej - Stomatolog dla niepełnosprawnych - Nowy Gabinet Stomatologiczny.

Więcej ciekawych artykułów w "Nowy Gabinet Stomatologiczny" - zamów prenumeratę lub kup prenumeratę w naszym sklepie.

KSIĘGARNIA STOMATOLOGICZNA

ZGODY KSIĄŻKA min

 

EWA MAZUR PAWŁOWSKA