Ciekawostki
Typografia
 • Najmniejsza Mała Średnia Większa Największa
 • Obecna Helvetica Segoe Georgia Times

Gabinet zabiegowy to specjalnie wyposażone miejsce w placówce medycznej, gdzie znajduje się sprzęt do leczenia i profilaktyki chorób. Usługi medyczne świadczy tu specjalnie przeszkolony personel – pielęgniarka zabiegowa lub pielęgniarz.

 

Jakie zabiegi są przeprowadzane w gabinecie zabiegowym?

Gabinet zabiegowy posiada wszystkie niezbędne warunki do przeprowadzenia następujących czynności leczniczych i profilaktycznych:

 • wykonanie ogólnego badania krwi, moczu, stolca;
 • badanie wydzielin z narządów płciowych, zeskrobiny skóry, inne badania laboratoryjne;
 • iniekcje domięśniowe i dożylne różnych leków;
 • podłączenie kroplówek w celu podania pacjentowi leków;
 • pierwsza pomoc medyczna w nagłych przypadkach wymagających natychmiastowej interwencji.

Gabinet zabiegowy staje się miejscem wykonywania szerokiego zakresu badań klinicznych, biochemicznych, bakteriologicznych, hormonalnych. Tutaj możesz wykonać badanie PCR w celu wykrycia wirusa COVID-19.

Aby skutecznie pracować w gabinecie zabiegowym, wykwalifikowana pielęgniarka (pielęgniarz) wykonuje regularnie konserwację sanitarną i higieniczną miejsca pracy. Wszystkie zabiegi są przeprowadzane za pomocą jednorazowego sterylnego narzędzia, aby zapobiec infekcjom. Gabinet jest regularnie sterylizowany, dezynfekowany, aby zapewnić normalną bezpieczną pracę.

Jak wyposażony gabinet zabiegowy?

Skuteczne działanie jest możliwe tylko wtedy, gdy w gabinecie zabiegowym znajduje się nowoczesny sprzęt. Regulamin zakłada obecność w nim następujących elementów:

 • lampa bakteriobójcza;
 • ciśnieniomierz;
 • kanapa zapewniająca komfort pacjenta podczas wykonywania zabiegów;
 • zakraplacz i trójnog do przeprowadzania infuzji leków;
 • stolik do przechowywania niezbędnych leków;
 • komora chłodnicza do właściwego przechowywania leków;
 • szafy do przechowywania narzędzi i sprzętu;
 • fonendoskop, termometr;
 • zlew do czyszczenia narzędzi.

Główny sprzęt musi być utrzymywany w czystości i sterylności. Przestarzałe elementy podlegają natychmiastowej utylizacji i wymianie, jeśli nie spełniają określonych przepisów.

Jaki personel pracuje w gabinecie zabiegowym?

Standardy państwowe stawiają również specjalne wymagania dotyczące kwalifikacji personelu medycznego gabinetu zabiegowego. Personel musi odbyć specjalistyczne szkolenie, opanować podstawowe umiejętności, aby świadczyć usługi pacjentom. Pielęgniarki zabiegowe i pielęgniarze muszą nie tylko posiadać wiedzę medyczną, ale także być uprzejmi, utrzymywać sprzęt i narzędzia w czystości, używać środków antyseptycznych.

Personel medyczny powinien być dokładny i uprzejmy, grzeczny dla pacjentów, aby szczegółowo wyjaśnić ich stan zdrowia. Pracownicy przeprowadzają zabiegi ściśle zgodnie z zaleceniami lekarza, który ich wyznaczył, nie wolno im przeprowadzać określonych zabiegów zgodnie z własną decyzją.

Jakie zastrzyki są wykonywane?

W gabinecie zabiegowym wykonują:

1) iniekcje domięśniowe leków, szczepionek, witamin podanych w bark, pośladek, uda (tkanki mięśniowe);

2) zastrzyki podskórne – podawanie leków do podskórnej tkanki tłuszczowej ciała (ściana brzucha wokół pępka, boczna powierzchnia ściany brzucha, zewnętrzne powierzchnie barku i uda);

3) zastrzyki dożylne bezpośrednio do naczyń krwionośnych pacjenta w celu jak najszybszego dostarczenia leku do organizmu (główne miejsca wstrzyknięcia to zgięcie łokciowe, tył dłoni, wnętrze przedramienia).

Za pomocą zakraplaczy wykonuje się dożylne infuzje (kroplówki) leku, gdy konieczne jest podanie go w dużych ilościach w jak najkrótszym czasie. W gabinecie zabiegowym wykonuje się wykwalifikowane pobieranie krwi z palca lub żyły, jej przechowywanie i transport. W przypadku złego stanu zdrowia pracownik zmierzy ciśnienie krwi pacjenta. Pielęgniarka lub pielęgniarz ma umiejętności bezbolesnego wykonywania zabiegów, dzięki czemu pacjent odczuwa minimalny dyskomfort podczas pobierania krwi, wykonywania zastrzyków i szczepień oraz innych nieprzyjemnych zabiegów.

Zabronione jest samodzielne wykonywanie przez pacjenta zabiegów zaleconych przez lekarza. Lepiej zaufaj wykwalifikowanemu technikowi, który wie, jak ci pomóc i uzyskać jak najdokładniejsze wyniki.

Przyjmowanie pacjentów odbywa się zgodnie z zaleceniami lekarza, który po pierwotnej diagnozie przepisuje niezbędne zabiegi. Gabinet zabiegowy w Warszawie jest wyposażony we wszystko, co jest niezbędne do zapewnienia wysokiej jakości opieki medycznej - https://twojlekarz-wawa.pl/category/proczedurnyj-kabinet/.

_____________________________

Dowiedz się więcej

Więcej ciekawych artykułów w "Nowy Gabinet Stomatologiczny" - zamów prenumeratę lub kup prenumeratę w naszym sklepie.

KSIĘGARNIA STOMATOLOGICZNA

ZGODY KSIĄŻKA min

 

EWA MAZUR PAWŁOWSKA