Ciekawostki
Typografia
  • Najmniejsza Mała Średnia Większa Największa
  • Obecna Helvetica Segoe Georgia Times

Staw łokciowy, podobnie jak wszystkie stawy w ludzkim ciele, narażony jest na typowe urazy, które prowadzić mogą do nieprzyjemnego i uciążliwego bólu. Najczęstszymi przyczynami bólów łokcia są urazy, do których zaliczamy złamania, zwichnięcia i zapalenia. Wyróżniamy dwa najczęstsze typy uszkodzeń łokcia, które potocznie są nazywane „łokciem tenisisty” oraz „łokciem golfisty”. Co powoduje powstawanie tych urazów i czy ortopeda jest lekarzem, którego powinniśmy niezwłocznie odwiedzić, gdy poczujemy niewielki ból?

 

Łokieć tenisisty – czy zawsze konieczna jest rahabilitacja?

      Staw łokciowy to skomplikowany i złożony twór. Składa się z kości ramiennej, łokciowej oraz promieniowej, które są jego rusztowaniem, trzech stawów – ramienno-łokciowego, promieniowo-łokciowego, a także bliższego, więzadła i mięśni. Łokieć tenisisty jest dolegliwością, która objawia się bólem przy prostowaniu łokcia. Często promieniuje do zewnętrznej części przedramienia. Osoby cierpiące na to schorzenie mają problem z podaniem ręki, unoszeniem przedmiotów, czy otwieraniem drzwi. Lekarze podają, że powodem wystąpienia tej choroby są zmiany degeneracyjne w strukturze kolagenu, które są wynikiem stanów zapalnych. Czynniki te w połączeniu z intensywną pracą mięśni prostowników nadgarstka i palców prowadzą do zmian chorobowych.

Schorzenie to dotyka głównie osoby w przedziale wiekowym 35 – 55 lat. Zawody szczególnie narażone na tę chorobę to:

Stomatolodzy,

Informatycy,

Hydraulicy,

Elektrycy,

Malarze

Ogrodnicy.

W diagnozie choroby pomaga ortopeda, wykonując szereg badań, od wywiadu, aż do rezonansu magnetycznego. Leczenie natomiast to w pierwszym stadium leczenie farmakologiczne, do których należą leki przeciwzapalne oraz przeciwbólowe. Ponadto wykorzystywane są także stabilizatory i ortezy, których zadaniem jest zapewnienie kończynie unieruchomienia i odprężenia. Pomocna z pewnością jest rehabilitacja oraz fizjoterapia, które skutecznie podpowiadają, jakie wykonywać ćwiczenia, jak „pracować” z chorym łokciem, by zapewnić większy komfort życia i całkowicie wyleczyć schorzenie.

Fizjoterapia na łokieć golfisty

Drugą częstą zmianą chorobową jest łokieć golfisty, który powstaje na skutek zapalenia nadkłykcia przyśrodkowego kości ramiennej. Patologią objęte są szczególnie zginacze nadgarstka. Objawem typowym dla tego schorzenia jest ból, który pojawia się w stawie łokciowym podczas zginania. Choroba rozwija się w skutek mikrourazów powstających na skutek zespołu przeciążeniowego.

Leczenie tej dolegliwości opiera się w główniej mierze na farmakologii, w tym leków łagodzących ból. Oczywiście wszelkie leki może przepisywać wyłącznie lekarz ortopeda. Pomocne są także rehabilitacja oraz fizjoterapia, które pomagają w codziennym funkcjonowaniu.

Pomocy, przy dolegliwościach łokcia szukać należy w ośrodkach, przychodniach lub szpitalach, a także specjalistów, których znajdziemy w każdym dużym mieście, takim jak Warszawa.

Artykuł powstał we współpracy ze Szpitalem Ortopedi i Medycyny Sportowej Warszawa - Carolina Medical Center.

KSIĘGARNIA STOMATOLOGICZNA

ZGODY KSIĄŻKA min

 

EWA MAZUR PAWŁOWSKA