Prawo w gabinecie
Typografia
  • Najmniejsza Mała Średnia Większa Największa
  • Obecna Helvetica Segoe Georgia Times

– W realiach obecnego systemu lekarze muszą marnować czas, który mogliby poświęcić pacjentowi, na biurokratyczne obowiązki – uważają przedstawiciele Naczelnej Rady Lekarskiej. Według przedstawicieli samorządu, obowiązek określania stopnia refundacji stwarza w relacji lekarza z pacjentem administracyjną barierę.

NIL podkreśla, że niezwykle ważne dla lekarzy jest zautomatyzowanie całej procedury ustalania refundacji, nad którą miał pracować m.in. Zespół do spraw preskrypcji i realizacji recept na leki gotowe i recepturowe przy Ministerstwie Zdrowia.

Określanie stopnia refundacji

– Oznaczanie stopnia refundacji leku na recepcie to kolejny obowiązek administracyjny, który powoduje, że lekarz zamiast poświęcać czas pacjentowi, musi skupiać się na sprawach niezwiązanych z samym leczeniem. Ponadto lekarz zostaje obciążony odpowiedzialnością za coś, na co właściwie nie ma wpływu – uważa NIL.

– Przecież to minister zdrowia w swoich rozporządzeniach refundacyjnych decyduje, komu i kiedy należy się refundacja za dany lek, a nie lekarz, kiedy go przepisuje. Ponadto dzisiaj prawie wszystkie recepty są przepisywane elektronicznie, a więc nie ma żadnych przeszkód, żeby zautomatyzować proces określania stopnia refundacji – tłumaczy wiceprezes NRL, Klaudiusz Komor.

Zasady refundacji są zbyt skomplikowane

– Pacjentom trudno zrozumieć zasady refundacji, ponieważ są bardzo skomplikowane – czasami ten sam lek jest refundowany w opakowaniu zawierającym 28 tabletek, a nierefundowany w opakowaniu z 30 tabletkami. Lek jest refundowany jako środek leczniczy w przypadku jednej choroby, a w przypadku innej już nie. Konieczne jest uproszczenie zasad refundacyjnych – dodaje Klaudiusz Komor. Naczelna Rada Lekarska przypomina, że po interwencji samorządu lekarskiego w sprawie ukaranych lekarzy, a także działań na rzecz całkowitego zniesienia z lekarzy obowiązku określania stopnia refundacji, Ministerstwo Zdrowia powołało Zespół do spraw preskrypcji i realizacji recept na leki gotowe i recepturowe. Jego zadaniem jest zebranie międzynarodowych doświadczeń w zakresie aplikacji wspierających pracę lekarza w materii refundacji leków, wskazanie listy leków wchodzących do automatycznego systemu określania refundacji, opracowanie zasad działania tworzonego systemu informatycznego oraz modelu sztucznej inteligencji, która będzie wspierała dobór poziomu refundacji.


Nowy Gabinet Stomatologiczny: Określanie stopnia refundacji

Więcej ciekawych artykułów w "Nowy Gabinet Stomatologiczny" - zamów prenumeratę lub kup prenumeratę w naszym sklepie.