Prawo w gabinecie
Typografia
  • Najmniejsza Mała Średnia Większa Największa
  • Obecna Helvetica Segoe Georgia Times

Od początku tego roku zakazana jest w Polsce sprzedaż napojów energetycznych dzieciom i młodzieży do 18. roku życia. Nadmierne i regularne picie takich napojów może prowadzić do nadciśnienia tętniczego, a w efekcie do niewydolności serca lub udaru mózgu. Z powodu niskiego pH energetyki niekorzystnie wpływają również na szkliwo zębów.

Większość napojów energetycznych ma pH około 3,0, co może powodować erozję szkliwa zębów.

pH napojów energetycznych to 3,0

Picie napojów energetycznych przez dłuższy czas może prowadzić do znacznego i nieodwracalnego uszkodzenia zębów. Ponadto, napoje energetyczne zawierają wysoki poziom kofeiny, co może prowadzić do suchości w jamie ustnej. W składzie napojów energetyzujących można znaleźć m.in. kofeinę, guaranę czy taurynę. Eksperci podkreślają również, że po wypiciu napoju energetyzującego odczuwamy chwilowy wzrost wydolności organizmu, wydaje nam się, że zyskujemy dodatkową siłę. Jest to spowodowane tym, że do komórek dociera więcej substancji odżywczych poprzez intensywniejszą pracę serca. Wiąże się to przede wszystkim z zawartością w nich stymulantów – tj. kofeiny, guarany, tauryny itd. – które powodują zwiększenie ciśnienia tętniczego krwi.

W energetykach jest bardzo wysoka zawartość cukru

Ostatnie badania wskazują, iż paradoksalnie energetyki powodują obkurczenie naczyń mózgowych, a tym samym na pewno nie polepszają naszych zdolności kognitywnych, umysłowych czy zdolności do zapamiętywania – a tym często kierujemy się przy wyborze energetyków – podkreślają kardiolodzy. Napoje energetyczne zawierają dużą ilość cukru i sztucznych dodatków, co może generować ryzyko rozwoju wielu schorzeń, nie tylko kardiologicznych (cukrzyca, otyłość, kwasowa erozja szkliwa, próchnica). W energetykach w wersji light, znajdziemy sztuczne słodziki, które również nie są wskazane.

Napoje energetyzujące nie są jedynym źródłem kofeiny, znajdziemy ją także w herbacie, napojach typu cola, czy czekoladzie. W celu poprawienia koncentracji i zwiększenia poziomu energii należy zdrowo się odżywiać, pamiętać o aktywności fizycznej i odpowiedniej ilości snu . Napoje energetyzujące zawierają około 25 g cukrów prostych na 250 ml napoju, 80 mg kofeiny na 250 ml, a zawartość tauryny mieści się w zakresie od 500 do 1000 mg na 250 ml.


Nowy Gabinet Stomatologiczny: Zakaz sprzedaży „energetyków”

Więcej ciekawych artykułów w "Nowy Gabinet Stomatologiczny" - zamów prenumeratę lub kup prenumeratę w naszym sklepie.