Prawo w gabinecie
Typografia
  • Najmniejsza Mała Średnia Większa Największa
  • Obecna Helvetica Segoe Georgia Times

Światowa Organizacja Zdrowia chce chronić dzieci, młodzież i osoby niepalące, a także zminimalizować szkody dla zdrowia wynikające z palenia e-papierosów. WHO wydała oświadczenie wzywające do podjęcia pilnych działań w celu kontroli kwestii dotyczących e-papierosów. Jej członkowie twierdzą, że pojawiły się alarmujące dowody potwierdzające niekorzystny wpływ e-papierosów na zdrowie.

Wcześniej zakładano, że palenie e-papierosów pomaga rzucić tradycyjne papierosy, jednak ostatecznie nie potwierdzono tego.

Zakazy sprzedaży e-papierosów

Aktualnie zakaz sprzedaży e– papierosów występuje w 34 państwach. Głównie w Ameryce Południowej i Azji. W 88 krajach nie ma minimalnego wieku, w którym można kupić e-papierosy, a w 74 państwach nie wdrożono żadnych przepisów dotyczących tych szkodliwych produktów.

– Dzieci już w młodym wieku są zachęcane do używania e-papierosów i mogą uzależnić się od nikotyny. Wzywam poszczególne państwa do wprowadzenia rygorystycznych środków zapobiegających ich nadużywaniu w celu ochrony swoich obywateli, zwłaszcza dzieci i młodzieży – powiedział dyrektor generalny WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus.

e-papierosy są toksyczne

W wielu badaniach wykazano, że e-papierosy wytwarzają toksyczne substancje, z których część powoduje raka, a część zwiększa ryzyko chorób sercowo-naczyniowych i płuc. Używanie ich może również wpływać na rozwój mózgu i skutkować u młodych ludzi trudnościami w uczeniu się. Palenie e-papierosów w ciąży może wywierać niekorzystny wpływ na rozwój płodu. Wpływają również niekorzystnie na zdrowie jamy ustnej.

– e-papierosy są promowane wśród dzieci za pośrednictwem mediów społecznościowych i influencerów, a dostępne są w co najmniej 16 000 smaków. W promocji niektórych z tych produktów wykorzystuje się postacie z kreskówek i eleganckie wzornictwo, które przemawia do młodszego pokolenia. W wielu krajach obserwuje się alarmujący wzrost używania e-papierosów wśród dzieci i młodych ludzi, który przekracza wskaźnik ich używania przez dorosłych – powiedział dyrektor WHO ds. promocji zdrowia Rüdiger Krech.

Częściej niż dorośli e-papierosów używają dzieci w wieku 13-15 lat. W Kanadzie odsetek osób w wieku 16-19 lat palących e-papierosy podwoił się w latach 2017-2022, a w Wielkiej Brytanii liczba młodych użytkowników wzrosła trzykrotnie w ciągu ostatnich trzech lat.


Nowy Gabinet Stomatologiczny: Kontrola sprzedaży e-papierosów

Więcej ciekawych artykułów w "Nowy Gabinet Stomatologiczny" - zamów prenumeratę lub kup prenumeratę w naszym sklepie.