Prawo w gabinecie
Typografia
  • Najmniejsza Mała Średnia Większa Największa
  • Obecna Helvetica Segoe Georgia Times

Nowelizację ustawy o zdrowiu publicznym, której celem jest wprowadzenie całkowitego zakazu sprzedaży napojów z dodatkiem tauryny i kofeiny – czyli tzw. energetyków – osobom poniżej 18. roku życia oraz zakazu sprzedaży takich napojów na terenie szkół i innych jednostek oświatowych oraz w automatach, podpisał prezydent Andrzej Duda.

Napoje energetyczne mają szkodliwy wpływ na zęby

Przypomnijmy, że napoje energetyczne, poprzez swoją kwasowość, powodują erozję tkanek zęba. W rezultacie stają się one przez to bardziej podatne na nadwrażliwość oraz próchnicę. Po wypiciu napoju energetycznego dochodzi do obniżenia poziomu pH w jamie ustnej. Kwaśny odczyn śliny, osłabia szkliwo, a stąd już prosta droga do próchnicy i ubytków.

Nowe uwarunkowania prawne wejdą w życie 1 stycznia 2024 roku. Podmiot sprzedający napoje z dodatkiem kofeiny lub tauryny osobom poniżej 18. roku życia na terenie szkół, jednostek systemu oświaty oraz w automatach będzie podlegał karze grzywny do 2000 zł. Tej samej karze będzie podlegał kierownik zakładu handlowego lub gastronomicznego, który nie dopełnia obowiązku nadzoru i przez to dopuszcza do popełnienia wykroczenia. Do 200 000 zł, karze ograniczenia wolności albo obu tym karom łącznie będzie podlegał podmiot, produkujący lub importujący napoje z dodatkiem kofeiny lub tauryny w opakowaniach jednostkowych, niespełniających wymogów określonych w nowelizacji.

Większa szkodliwość napojów energetycznych niż izotonicznych

Naukowcy z Alton przebadali poziom kwasowości (pH) 13 napojów izotonicznych oraz 9 napojów energetycznych, dostępnych na rynku amerykańskim. Badanie polegało na zanurzaniu próbek szkliwa ludzkich zębów w każdym z drinków przez 15 minut. Następnie próbki te były pozostawiane na 2 godziny w sztucznej ślinie. Cykl ten był powtarzany cztery razy dziennie przez kolejne dni, gdy próbki szkliwa były naprzemiennie zanurzane w badanych napojach i sztucznej ślinie. Oznaki zniszczenia szkliwa były widoczne już po pięciu dniach, przy czym wykazano średnio dwukrotnie większą szkodliwość napojów energetycznych niż izotonicznych. Pijąc tego typu drinki dosłownie płuczemy swoje zęby w kwasie.

Nowy Gabinet Stomatologiczny: Napoje energetyczne i zęby

Więcej ciekawych artykułów w "Nowy Gabinet Stomatologiczny" - zamów prenumeratę lub kup prenumeratę w naszym sklepie.