Prawo w gabinecie
Typografia
  • Najmniejsza Mała Średnia Większa Największa
  • Obecna Helvetica Segoe Georgia Times

Kontrola zwolnień lekarskich. W pierwszym półroczu 2023 roku dokonano 222,9 tys. kontroli zaświadczeń o czasowej niezdolności do pracy (L4). To więcej o ponad 6 proc. niż w tym samym okresie poprzedniego roku (209,7 tys. kontroli) – podaje Rzeczpospolita. Dane pokazują, że co prawda liczba kontroli systematycznie się zwiększa, to jednak cały czas nie zbliżyła się do okresu sprzed pandemii. W I półroczu 2019 roku ZUS przeprowadził ich 324 tys., jednak ich skuteczność jest zdecydowanie wyższa niż kiedyś.

Kontrola zwolnień lekarskich

– Nie jest możliwy powrót do takiej skali kontroli jak przed pandemią. Wyjaśnia, że jest to spowodowane m.in. zmniejszającą się liczbą kadr medycznych, co przekłada się też na niedobory wśród lekarzy orzeczników ZUS – mówi Łukasz Kozłowski z Federacji Przedsiębiorców Polskich.

– ZUS ma narzędzia informatyczne do typowania podejrzanych zaświadczeń i te osoby kontrolujemy. W tym przypadku liczba kontroli nie jest kluczowa, ważniejsze jest to, ile nadużyć udaje się wykryć, bo to daje realne oszczędności dla FUS – zaznacza, cytowany przez dziennik rzecznik ZUS Paweł Żebrowski.

Wyniki kontroli ZUS

W I kwartale 2023 roku w całej Polsce przeprowadzonych zostało 117,2 tys. kontroli osób posiadających zaświadczenie o czasowej niezdolności do pracy. W konsekwencji wydanych zostało 7,77 tys. decyzji wstrzymujących dalszą wypłatę zasiłków chorobowych. Kwota wstrzymanych z tego tytułu zasiłków w I kw. 2023 r. osiągnęła 6,8 mln zł.

– Każda osoba przebywająca na zwolnieniu lekarskim musi się liczy z możliwością kontroli przeprowadzanej przez ZUS czy pracodawcę – uprawnienie do kontrolowania chorych wynika bezpośrednio z ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa – mówi Iwona Kowalska-Matis regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku.

Nowy Gabinet Stomatologiczny: Kontrola zwolnień lekarskich

Więcej ciekawych artykułów w "Nowy Gabinet Stomatologiczny" - zamów prenumeratę lub kup prenumeratę w naszym sklepie.