Prawo w gabinecie
Typografia
  • Najmniejsza Mała Średnia Większa Największa
  • Obecna Helvetica Segoe Georgia Times

Do izb lekarskich coraz częściej docierają sygnały świadczące o tym, że lekarze dentyści podają do publicznej wiadomości informacje zawodowe niezgodne z rzeczywistością. O nierobienie tego apeluje Komisja Stomatologiczna Okręgowej Rady Lekarskiej w Białymstoku.

Przedstawiciele Komisji twierdzą, że lekarze i lekarze dentyści nierozważnie reklamują swoje praktyki zawodowe i w niewłaściwy sposób promują siebie - to błąd, który trzeba skorygować.

Problem ze skrótem „dr” przed nazwiskiem

Białostocka Komisja twierdzi, że najczęściej dochodzi do podawania niezgodnych z posiadanymi kwalifikacjami informacji, często przed nazwiskiem podawany jest skrót dr bez posiadania tytułu doktora nauk medycznych. Przedstawiciele Komisji podkreślają również, że są sytuacje, w których na stronach internetowych podmiotów leczniczych zamieszczane są przez lekarzy informacje o posiadanych „specjalizacjach”, mimo nieposiadania ich w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Zdrowia z 31 sierpnia 2020 r. w sprawie specjalizacji lekarzy i lekarzy dentystów.

KS ORL w Białymstoku ocenia, że być może lekarze i lekarze dentyści pragną w ten sposób przedstawić swój zakres działalności (kompetencji), jednakże takimi wpisami, mylnie i niezgodnie z prawem, sugerują posiadanie kwalifikacji należnych specjalistom.

Konieczna weryfikacja danych

 - Z oczywistych względów, mając na uwadze dobro pacjentów oraz zaufanie publiczne do zawodu lekarza dentysty, zwracamy się z prośbą o weryfikację danych znajdujących się w przestrzeni publicznej – apeluje KS. W związku z zaistniałymi sytuacjami, Komisja przypomina o konieczności przestrzegania przepisów Kodeksu Etyki Lekarskiej. Jej przedstawiciele zwracają uwagę, że praktykę lekarską wolno wykonywać wyłącznie pod własnym nazwiskiem, natomiast lekarzowi wolno używać tylko należnych mu tytułów zawodowych i naukowych.

Podkreśla się również, że lekarz tworzy swoją zawodową opinię jedynie w oparciu o wyniki swojej pracy, dlatego wszelkie reklamowanie się jest zabronione. Ważne jest również, że lekarz nie powinien wyrażać zgody na używanie swego nazwiska i wizerunku dla celów komercyjnych.

Dowiedz się więcej - Lekarze nierozważnie reklamują swoje praktyki - Nowy Gabinet Stomatologiczny.

Więcej ciekawych artykułów w "Nowy Gabinet Stomatologiczny" - zamów prenumeratę lub kup prenumeratę w naszym sklepie.