Prawo w gabinecie
Typografia
  • Najmniejsza Mała Średnia Większa Największa
  • Obecna Helvetica Segoe Georgia Times

ukraińscy lekarzeCoraz więcej lekarzy z Ukrainy szuka pracy w Polsce. Wśród nich są także lekarze dentyści. Tylko do Centrum Medycznego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego zgłosiło się 150 osób. Instytucja prowadzi uproszczoną procedurę zatrudnienia dla wykonujących zawody medyczne.

Ukraińcy chcą pracować w Polsce

– Jest ogromne zainteresowanie, ponieważ pośród osób, które przybyły z Ukrainy od początku inwazji, jest spora rzesza kobiet z wykształceniem medycznym – mówi prezes Justyna Mieszalska. – To są pielęgniarki, farmaceutki, lekarze dentyści, lekarki. To są osoby, których nasz rynek pracy bardzo potrzebuje – podkreśliła prezes Mieszalska.
W wielu przypadkach problemem jest bariera językowa. Tutaj jednak uchodźcy też mogą dostać wsparcie. – W ciągu jednego, czy dwóch miesięcy, ten problem nie zostanie rozwiązany, mimo, że Polska wyszła z ogromną inicjatywą by pomóc tym ludziom, w postaci bezpłatnych kursów języka polskiego – wskazała Mieszalska.

Problemem może być kultura

Z kolei psycholog społeczny Aleksandra Passendorfer wskazuje, że oprócz nauki języka, powinniśmy nawzajem uczyć się swoich kultur. Pomimo, że jest to bliska nam kultura, to jednak kontekst kulturowy jest różny i kompetencje miękkie również między kulturowe są bardzo istotne. Lekarze z Ukrainy, którzy chcą podjąć pracę w polskich placówkach medycznych i nie wiedzą, co jest im potrzebne oraz jak to załatwić, mogą skorzystać ze specjalnej infolinii NFZ. Tam konsultanci informują personel medyczny o zasadach zatrudnienia. Komunikacja odbywa się dwóch językach - polskim oraz ukraińskim. - Infolinia jest bezpłatna i dostępna dla medyków przez 7 dni w tygodni przez całą dobę. Aby uzyskać potrzebne informacje, wystarczy zadzwonić pod numer 800 190 590 - mówi Barbara Pawlos, rzecznik prasowy opolskiego oddziału NFZ.

Webinar o zatrudnianiu personelu z Ukrainy

Adwokat Ewa Mazur-Pawłowska, specjalizująca się w zakresie prawa medycznego, nagrała webinar: p.t. Zatrudnianie personelu medycznego z Ukrainy - co koniecznie trzeba wiedzieć? - Webinarium jest dostępne na stronie: https://shop.nowygabinet.pl/Sklep/nadchodz%C4%85ce-szkolenia/328-webinar-zatrudnianie-personelu-medycznego-z-ukrainy-co-koniecznie-trzeba-wiedzie%C4%87.html


_____________________________

Dowiedz się więcej

Więcej ciekawych artykułów w "Nowy Gabinet Stomatologiczny" - zamów prenumeratę lub kup prenumeratę w naszym sklepie

KSIĘGARNIA STOMATOLOGICZNA

ZGODY KSIĄŻKA min

2020 2264 cattani banner 01 350x100

 

EWA MAZUR PAWŁOWSKA