Prawo w gabinecie
Typografia
  • Najmniejsza Mała Średnia Większa Największa
  • Obecna Helvetica Segoe Georgia Times

Niezaszczepieni lekarze. Wyjaśnienia dotyczące obowiązku szczepień pracowników medycznych, który wchodzi w życie 1 marca br. przedstawiło Ministerstwo Zdrowia. Poinformowano w nich, że brak poddania się szczepieniu przeciwko COVID-19 może uzasadniać wprowadzenie przez pracodawcę zmian w organizacji pracy pracownika, który nie poddał się takiemu szczepieniu.

Obowiązek poddania się szczepieniu przeciwko COVID-19 przez osoby wykonujące zawód medyczny wynika z powszechnie obowiązujących przepisów prawa – informuje resort zdrowia. Chodzi o podpisane 22 grudnia 2021 r. przez ministra zdrowia, Andrzeja Niedzielskiego rozporządzenia w sprawie obowiązkowych szczepień przeciw COVID-19 dla zawodów medycznych.

Niezaszczepieni lekarze


Zniezaszczepieni lekarzegodnie z nim, od 1 marca 2022 r. każdy pracownik ochrony zdrowia będzie więc musiał udokumentować przejście pełnego szczepienia. Dyrektorzy placówek medycznych oraz związkowcy mają wątpliwości, czy po 1 marca niezaszczepieni w pełni pracownicy medyczni będą mogli zostać przesunięci na inne stanowisko albo legalnie zwolnieni. Zgodnie z tymi przepisami, kodeks pracy upoważnia pracodawcę do żądania złożenia przez pracownika oświadczenia o realizacji obowiązku poddania się szczepieniu przeciwko COVID-19.
Brak poddania się szczepieniu przeciwko COVID-19 może uzasadniać wprowadzenie przez pracodawcę zmian w organizacji pracy pracownika, który nie poddał się takiemu szczepieniu, może również uzasadniać rozwiązanie przez pracodawcę stosunku pracy z pracownikiem, który nie poddał się takiemu szczepieniu. Obowiązujące przepisy wskazują również, że działania podejmowane przez pracodawcę w związku z brakiem realizacji przez jego pracowników obowiązku poddania się szczepieniu przeciwko COVID-19 powinny być realizowane w taki sposób, by pozostawały w zgodności z zasadą równego traktowania pracowników.
Podkreśla się również, że pracodawca może zorganizować pracę tak, by osoba niezaszczepiona wykonywała pracę w sposób nie stwarzający zagrożenia ewentualnego zakażenia wirusem SARS-CoV-2 innych osób (innych pracowników lub osób, w odniesieniu do których prowadzona jest działalność pracodawcy) albo rozwiązać stosunek pracy z niezaszczepionym pracownikiem. Działania, o których mowa powyżej, winny być podejmowane w taki sposób, by nie narazić pracodawcy na zarzut niedozwolonej dyskryminacji.

Dowiedz się więcej.

Niezaszczepieni lekarze. Więcej ciekawych artykułów w "Nowy Gabinet Stomatologiczny" - zamów prenumeratę lub kup prenumeratę w naszym sklepie.

Spis treści - subskrypcja

loading...
2023
2022
2021
2020
2019
2018

KSIĘGARNIA STOMATOLOGICZNA

ZGODY KSIĄŻKA min

2020 2264 cattani banner 01 350x100

 

EWA MAZUR PAWŁOWSKA