Prawo w gabinecie
Typografia
  • Najmniejsza Mała Średnia Większa Największa
  • Obecna Helvetica Segoe Georgia Times

Ukraińska SpecustawaTak zwana specustawa ukraińska kuleje i to na wielu płaszczyznach – tak uważa wielu polskich lekarzy. Niektórzy lekarze dentyści twierdzą, że nie mogą uzyskać informacji, w jaki sposób zatrudnić kadrę z Ukrainy. Obawy wobec nowej ustawy ma również Naczelna Izba Lekarska. Webinar o zatrudnianiu Ukraińców w zawodach medycznych dostepny jest tutaj.

Problem z zatrudnianiem

Eksperci NIL uważają, że „ustawodawca nie uregulował w sposób kompleksowy, przemyślany i racjonalny kwestii udzielania świadczeń zdrowotnych w Polsce przez lekarzy i lekarzy dentystów, którzy uzyskali kwalifikacje zawodowe poza obszarem Unii Europejskiej, w szczególności w Ukrainie". NIL zapewnia, że kompetencje lekarzy i lekarzy dentystów pochodzących z Ukrainy są "cenne dla zapewnienia opieki medycznej ich rodakom przebywającym w naszym kraju". Jednak eksperci zwracają uwagę na nieścisłości. Według nich sprawowanie opieki nad polskimi pacjentami, w ocenie NIL-u, wymaga znajomości języka polskiego.


"Niezrozumiałe jest, że ustawa umożliwia zatrudnienie osoby nieposiadającej obywatelstwa polskiego na stanowisku pomocy nauczyciela, jedynie pod warunkiem znajomości języka polskiego, a jednocześnie pozwala na przyznanie prawa wykonywania zawodu lekarza i udzielanie świadczeń zdrowotnych polskim pacjentom osobie, która języka polskiego w ogóle nie zna" – podaje przykład nieścisłości w ustawie NIL.


Naczelna Izba Lekarska podkreśla, że sytuacja w Ukrainie jest uzasadnieniem dla wprowadzenia szczególnych rozwiązań prawnych, lecz nie uzasadnia „obniżenia poziomu bezpieczeństwa udzielania świadczeń zdrowotnych polskim pacjentom". Podobnego zdania jest dr Anna Łotowska-Ćwiklewska, anestezjolożka z Białegostoku, współzałożycielka inicjatywy „Medycy dla Ukrainy. - Absolutnie się z tym zgadzam i uważam, że jest to rzucanie lekarzy na głęboką wodę. Pamiętajmy, że to jest sytuacja niekorzystna dla obu stron. Dla pacjentów, co oczywiste, bo trudność w porozumieniu się z lekarzem na poziomie językowym jest koszmarem. Stawiając się w roli pacjenta, nie mogę sobie tego wyobrazić – mówi lekarka.

Ukraińska Specustawa


Pani adwokat Ewa Mazur-Pawłowska, specjalizująca się w zakresie prawa medycznego, poprowadziła w poniedziałek 21 marca 2022 r. Webianrium: Zatrudnianie personelu medycznego z Ukrainy - co koniecznie trzeba wiedzieć? - lekarz, asysta, higienistka, rejestratorka, pielęgniarka, położna, fizjoterapeuta. Webinarium będzie dostępne również po premierze (do obejrzenia). Zapisy na webinarium na stronie: https://shop.nowygabinet.pl/Sklep/nadchodz%C4%85ce-szkolenia/328-webinar-zatrudnianie-personelu-medycznego-z-ukrainy-co-koniecznie-trzeba-wiedzie%C4%87.html Istnieje możliwość odsłuchania webinaru po jego zakończeniu przez kolejne 3 dni.

Dowiedz się więcej.

Więcej ciekawych artykułów w "Nowy Gabinet Stomatologiczny" - zamów prenumeratę lub kup prenumeratę w naszym sklepie.

Spis treści - subskrypcja

loading...
2023
2022
2021
2020
2019
2018

KSIĘGARNIA STOMATOLOGICZNA

ZGODY KSIĄŻKA min

2020 2264 cattani banner 01 350x100

 

EWA MAZUR PAWŁOWSKA