Prawo w gabinecie
Typografia
  • Najmniejsza Mała Średnia Większa Największa
  • Obecna Helvetica Segoe Georgia Times

szkolenie dentystówUchwałę w sprawie obowiązków lekarzy i lekarzy dentystów uczestniczących w szkoleniach w roli wykładowcy przyjęła Naczelna Rada Lekarska. Zakłada ona, że lekarze nie mogą na szkoleniach uczyć osób, które nie mają prawa wykonywania zawodu. Chodzi o osoby niemające uprawnień do udzielania świadczeń lub wykonywania procedur medycznych.

- Zgodnie z uchwałą w sprawie obowiązków lekarzy i lekarzy dentystów uczestniczących w szkoleniach w roli wykładowcy, zarówno lekarze, jak i lekarze dentyści nie mogą uczestniczyć w roli wykładowców w praktycznych szkoleniach, dotyczących udzielania świadczeń zdrowotnych lub wykonywania procedur medycznych – poinformowała dokładnie Naczelna Rada Lekarska.
Jednocześnie wskazano kiedy lekarz - lub lekarz dentysta - może wykładać podczas szkolenia. Są to szkolenia przeddyplomowe i podyplomowe zawodów medycznych, kursy pomocy przedmedycznej, szkolenia, w ramach których ogólny opis procedur i świadczeń wyłączonych zakazem jest elementem wzbogacającym efekty kształcenia w zawodach niemedycznych lub wykładów, których tematem jest zaznajomienie słuchaczy ze zdobyczami nauk medycznych.

Szkolić tylko innych lekarzy

Ograniczenie dotyczy tylko wtedy jeśli uczestnikiem szkolenia jest osoba bez prawa udzielania świadczeń lub wykonywania procedur medycznych. Bez problemów można szkolić innych lekarzy.
Zdaniem Naczelnej Rady Lekarskiej szkolenie przez kogokolwiek osób nieposiadających uprawnień do wykonywania procedur medycznych lub udzielania świadczeń zdrowotnych jest zjawiskiem negatywnym, w wielu przypadkach przyczyniającym się do naruszania przez szkolone osoby przepisów prawa – czytamy w uzasadnieniu. Naczelna Rada Lekarska poinformowała również, że najczęstszymi przykładami "wchodzenia przez osoby szkolone w obszar nieuprawnionej działalności leczniczej" są zabiegi medycyny estetycznej oraz świadczenia stomatologiczne. Zakaz dotyczy tych przypadków, w których "uczestnikami takiego zdarzenia mają być osoby niemające uprawnień do udzielania świadczeń lub wykonywania procedur medycznych, będących przedmiotem szkolenia" – poinformowała NRL.

 

Dowiedz się więcej.

Więcej ciekawych artykułów w "Nowy Gabinet Stomatologiczny" - zamów prenumeratę lub kup prenumeratę w naszym sklepie.