Prawo w gabinecie
Typografia
  • Najmniejsza Mała Średnia Większa Największa
  • Obecna Helvetica Segoe Georgia Times

Staż podyplomowyStaż podyplomowy ma być zlikwidowany. Lekarze i lekarze dentyści bardzo krytycznie oceniają likwidację stażu podyplomowego. Przypomnijmy, że 26 października rektorzy uczelni medycznych oraz minister zdrowia Adam Niedzielski ogłosili rezygnację z dotychczas obowiązkowego rocznego stażu podyplomowego dla lekarzy i lekarzy dentystów.

Staż podyplomowy

Ministerstwo Zdrowia i rektorzy swoje decyzje uzasadniają poprawą jakości kształcenia, a także koniecznością szybszego zasilenia systemu kadrami. Wielu specjalistów uważa jednak, że taka decyzja drastycznie ograniczy młodym lekarzom możliwości bezpośredniego kontaktu z pacjentami. Odbije się to w znaczny sposób na jakości kształcenia. Lekarz Damian Patecki na swoim Twitterze napisał, że zabieranie stażu studentom, którzy stracili zdolność praktycznego nauczania medycyny przez pandemię jest niegodziwe. Mówienie o centrach symulacji to absurd, nawet najlepszy fantom nie zastąpi pacjenta, nie odwzoruje stresu, gdy akcja serca się zatrzymuje, gdy krwawienie trwa.
Z kolei lekarz Mateusz Szulca, przewodniczący Porozumienia Rezydentów na swoim Twitterze napisał: W obecnym systemie ten etap (Staż podyplomowy) jest kluczowy. Wpychanie na siłę, na szybko młodych lekarzy do systemu to błąd. Stażystom płaci wojewoda - chodzi o pieniądze, szukacie Państwo oszczędności kosztem jakości, prawda? Część lekarzy twierdzi, że decyzja została podjęta bez konsultacji ze środowiskiem, a w efekcie studenci są przerażeni i oburzeni. Pojawiają się również komentarze, że kryzys kadrowy w systemie ochrony zdrowia jest już tak dotkliwy, że resort rezygnuje z jakości na rzecz jak najszybszego “dostarczenia” placówkom medycznym lekarzy.

_____________________________________________________

Dowiedz się więcej:

Więcej w Nowy Gabinet Stomatologiczny - jak zamówić prenumeratę, lub kup prenumeratę w naszym sklepie.