Prawo w gabinecie
Typografia
  • Najmniejsza Mała Średnia Większa Największa
  • Obecna Helvetica Segoe Georgia Times

skrócenie czasu pracy lekarzyLekarze i lekarze dentyści nie powinni w swoim zaangażowaniu przekraczać granic bezpieczeństwa swojego i pacjentów. O to, by tego nie robili zaapelowała Naczelna Rada Lekarska. Chodzi o rozsądny czas pracy lekarzy, czyli o skrócenie czasu pracy lekarzy.

Apel upubliczniono podczas konferencji prasowej zorganizowanej w siedzibie samorządu lekarskiego.

Skrócenie czasu pracy lekarzy

- Jakość udzielanych świadczeń zdrowotnych i bezpieczeństwo pacjentów zależy w dużej mierze od sił, koncentracji i staranności w działaniu lekarza i lekarza dentysty. Wydolność organizmu lekarza i lekarza dentysty, jak każdego człowieka ma ograniczenia. A notoryczne jej przekraczanie wskutek ciągłej pracy zawodowej w wymiarze przekraczającej 48 godzin w tygodniu, prowadzić może do utraty zdrowia, poziomu koncentracji, a także zwiększenia ryzyka wystąpienia zdarzeń niepożądanych. Skrócenie czasu pracy lekarzy ma sens – informował Artur Drobniak, wiceprezes NRL. Czas pracy lekarzy to bardzo istotny parametr wpływający na wynik leczenia. Samorząd jednoznacznie stwierdził, że popiera działalność protestujących, tym samym rekomenduje swojemu środowisku ograniczenie wymiaru zaangażowania zawodowego do poziomu, który nie będzie przekraczał granic bezpieczeństwa zarówno dla lekarzy, jak i dla pacjentów.

Podobne postulaty OZZL

OZZL powołuje się na unijną dyrektywę o czasie pracy.

Wnioskodawcy postulują, by czas pracy wynosił do 48 godzin tygodniowo wraz z nadgodzinami, bez względu na liczbę miejsc pracy i formę zatrudnienia, zasady te powinny obejmować także lekarzy zatrudnionych na podstawie umowy cywilno-prawnej i lekarzy na kilku etatach. Lekarze w Polsce pracują zdecydowanie za dużo i, w większości przypadków, są do tego zmuszani przez pracodawców – uważają przedstawiciele OZZL.

W piśmie do premier Beaty Szydło czytamy: "narzędziem tego przymusu jest zatrudnianie lekarzy na dyżury na podstawie umów cywilno-prawnych zamiast na umowy o pracę. Omija się przez to przepisy o czasie pracy. Dla rządzących jest to korzystne, bo ukrywa się w ten sposób wielki niedobór lekarzy i pozwala na niepodejmowanie koniecznych, ale kosztownych rozwiązań".

Dowiedz się więcej:

Więcej w Nowy Gabinet Stomatologiczny - jak zamówić prenumeratę, lub kup prenumeratę w naszym sklepie.

Spis treści - subskrypcja

loading...
2023
2022
2021
2020
2019
2018

KSIĘGARNIA STOMATOLOGICZNA

ZGODY KSIĄŻKA min

2020 2264 cattani banner 01 350x100

 

EWA MAZUR PAWŁOWSKA