Prawo w gabinecie
Typografia
  • Najmniejsza Mała Średnia Większa Największa
  • Obecna Helvetica Segoe Georgia Times

Wdrożenie elektronicznej dokumentacji medycznej teoretycznie zostało przesunięte do 2017 roku. Jednak Sanepid zaczął kontrolę zbiorczych dokumentacji medycznych w podmiotach leczniczych. Przedstawienie ich w formie zadawalającej kontrolerów wymaga....prowadzenia dokumentacji medycznej w formie elektronicznej. Drugą nowością Sanepidu jest kontrola oceny realizacji wymogów w zakresie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

 

Z dokumentacją medyczną jest duży problem. Z różnych stron dochodzą sprzeczne komunikaty. Czy trzeba prowadzić dokumentację w formie elektronicznej, czy nie trzeba? Czy warto teraz kupować programy, czy jeszcze poczekać?.

Zespół specjalistów Okręgowej Izby Lekarskiej w Gdańsku wydał oświadczenie, że ich zdaniem nie ma obecnie w Polsce oprogramowania, które warto kupić do prowadzenia Elektronicznej Dokumentacji Medycznej. Rekomendują wstrzymanie się z wyborem programu. Przynajmniej tak uważa specjalnie powołany zespół. Ich rada? Na razie wstrzymać się z wyborem.

Jednak zespół nie wziął pod uwagę wszystkich zalet prowadzenia dokumentacji. Po pierwsze mimo, że te programy wydają się być dziś niedostosowane do wymogów, to zazwyczaj kupujemy program z opcją aktualizacji. Zatem wszystkie poprawki wprowadzane przez programistów i tak będą trafiały na nasz komputer. Po co zatem wstrzymywać się z zakupem?

Po drugie Sanepid zaczął kontrole dokumentacji medycznych w podmiotach lekarskich. Żądają bardzo wyszukanych danych, skupiając się na dokumentacji zbiorczej. Jeśli nie była ona rzetelnie prowadzona, to trudno będzie teraz ją odtworzyć. Posiadając nawet ułomny program komputerowy z wpisanymi danymi pacjentów, taką dokumentację uda się dość szybko wydrukować.

Z "przecieków", które dotarły do naszej redakcji wynika, że w przyszłym roku te kontrole jeszcze nasilą się. Zatem czy warto zwlekać z zakupem oprogramowania?

Więcej na temat zawiłości z elektroniczną dokumentacją medyczną napiszemy w najbliższym numerze Nowego Gabinetu Stomatologicznego.

Kolejnym zaskoczeniem dla lekarzy jest kontrola Sanepidu w zakresie oceny realizacji wymogów w zakresie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy. Kontrolerzy wymagają raportu oceny ryzyka zawodowego związanego z wykonywaną pracą oraz wykazu szkodliwych dla zdrowia czynników biologicznych używanych w gabinecie. O tym pomyśle Sanapidu i tym jak stworzyć owe dokumenty również więcej napiszemy w najnowszym wydaniu Nowego Gabinetu Stomatologicznego.

Jak zaprenumerować Nowy Gabinet Stomatologiczny kliknij tutaj

KSIĘGARNIA STOMATOLOGICZNA

ZGODY KSIĄŻKA min

2020 2264 cattani banner 01 350x100

 

EWA MAZUR PAWŁOWSKA