Prawo w gabinecie
Typografia
  • Najmniejsza Mała Średnia Większa Największa
  • Obecna Helvetica Segoe Georgia Times

Pamiętajmy, że wybielanie zębów podlega opodatkowaniu VAT, jeśli pacjent decyduje się na wybielenie zębów ze względów wyłącznie estetycznych, a nie zdrowotnych. Dlatego do ceny tego zabiegu trzeba doliczyć podatek VAT.

Ustawa o VAT wspomina w art. 43, ust 1, pkt. 18, że „usługi w zakresie opieki medycznej, służące profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia (…) wykonywane w ramach działalności leczniczej przez podmioty lecznicze” są zwolnione z podatku. Zatem za wszystkie usługi, które wykonujemy pacjentom nie pobieramy podatku VAT. Inaczej jest z wybielaniem zębów. Ten zabieg może być potraktowany jako zabieg medyczny – wtedy nie ma podatku VAT lub zabieg estetyczny, wtedy do ceny usługi trzeba doliczyć podatek VAT w wysokości 23 proc. Sprowadza się to oczywiście do tego, że VAT, który zapłaci pacjent, lekarz musi oddać Fiskusowi.

Jak zatem udowodnić, że był to zabieg medyczny, a nie estetyczny. Na pewno w karcie pacjenta musi się znaleźć zapis potwierdzający wykonanie zabiegu wybielania zębów i w dodatku powinny być przedstawione zalecenia medyczne do wykonania tego zabiegu. Niestety organem, który ma rozstrzygać ewentualne wątpliwości jest krajowe biuro informacji podatkowej, w którym pracują urzędnicy bez wykształcenia medycznego i wykazanie im medycznej potrzeby wykonania takiego zabiegu może być trudne.

Spis treści - subskrypcja

loading...
2023
2022
2021
2020
2019
2018

KSIĘGARNIA STOMATOLOGICZNA

ZGODY KSIĄŻKA min

2020 2264 cattani banner 01 350x100

 

EWA MAZUR PAWŁOWSKA