Finanse
Typografia
  • Najmniejsza Mała Średnia Większa Największa
  • Obecna Helvetica Segoe Georgia Times

Osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą, w tym lekarze i lekarze dentyści, mogą od 1 grudnia br. uniknąć podwyżek cen prądu. Jednak objęcie przedsiębiorstw taką ochroną nie odbywa się automatycznie. Jeśli właściciel gabinetu chce skorzystać z ulgi, musi do 30 listopada złożyć odpowiedni wniosek u dostawcy energii.

Preferencyjne ceny prądu

Jeśli to zrobi, otrzyma preferencyjne ceny prądu od 1 grudnia. Jeśli zrobi to w późniejszym terminie, zostanie objęty obniżoną ceną dopiero w kolejnych miesiącach. Obowiązuje zasada, że obniżone ceny prądu przysługują przedsiębiorcy dopiero od miesiąca następującego po miesiącu, w którym złożone zostało oświadczenie.
W związku z obowiązującymi przepisami, uprawnieni do preferencyjnych cen prądu będą nie tylko lekarze dentyści posiadający kontrakt z NFZ-em, ale każdy mikro-, mały i średni przedsiębiorca. Podstawowym mechanizmem chroniącym przed wzrostem cen energii w 2023 r. będzie zamrożenie cen energii na poziomie, jaki obowiązywał w 2022 r. Regulują to przepisy ustawy z dnia 3 listopada 2022 r. o środkach nadzwyczajnych mających na celu ograniczenie wysokości cen energii elektrycznej oraz wsparciu niektórych odbiorców w 2023 r.

Dla kogo tańszy prąd (785 zł za MWh)?

Możliwość płacenia za prąd nie 2 zł za 1 kWh, a maksymalnie do 79 groszy, ma każdy przedsiębiorca będący mikroprzedsiębiorcą. Mikroprzedsiębiorca, to także osoba zarejestrowana w CEIDG, a nie tylko mała spółka z o.o. z KRS. Wystarczy, że nie zatrudnia więcej niż 10 osób, a jej obroty albo aktywa nie przekraczają 2 mln euro za dwa lata wstecz.
Zatem jeśli prowadzimy nasz gabinet jako podmiot leczniczy lub praktykę zawodową również obejmuje nas możliwość obniżenia cen prądu.
Ustawodawca określił maksymalną cenę prądu w 2023 r. na poziomie 785 zł netto/MWh.
Z preferencyjnych cen mogą skorzystać także mali i średni przedsiębiorcy, czyli każda firma, która zatrudnia do 250 pracowników i osiągnął roczny obrót netto ze sprzedaży towarów, wyrobów i usług oraz z operacji finansowych nieprzekraczający równowartości w złotych: 50 milionów euro.
Dotyczy to również jednoosobowych działalności gospodarczych w zakresie, w jakim zużywa energię elektryczną na potrzeby podstawowej działalności.
Co ważne, lekarz dentysta prowadzący prywatną praktykę, jeśli chce skorzystać z preferencyjnych cen prądu nie ma konieczności posiadania statusu udzielającego świadczeń opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych.
Nie jest tajemnicą, że drożejący prąd staje się prawdziwym wyzwaniem dla przedsiębiorców. Wiele zakładów pracy ze względu na galopujące ceny ograniczyło produkcję, jest wiele biznesów, które upadły.

Dowiedz się więcej - Tańszy prąd - Nowy Gabinet Stomatologiczny.

Więcej ciekawych artykułów w "Nowy Gabinet Stomatologiczny" - zamów prenumeratę lub kup prenumeratę w naszym sklepie.

KSIĘGARNIA STOMATOLOGICZNA

ZGODY KSIĄŻKA min

2020 2264 cattani banner 01 350x100

 

EWA MAZUR PAWŁOWSKA