Badania naukowe
Typografia
  • Najmniejsza Mała Średnia Większa Największa
  • Obecna Helvetica Segoe Georgia Times

Rezonans magnetyczny jest to technika uzyskania szczegółowych zdjęć tkanek oraz narządów w organizmie. Jest precyzyjnym urządzeniem, które wskazuje zmiany chorobowe i urazowe, umożliwia ocenić pracę naczyń krwionośnych oraz serca. Badanie wykorzystuje pole magnetyczne oraz fale radiowe, które generowane jest przez urządzenie komputerowe. Badanie rezonansem magnetycznym jest bezpieczne, bezinwazyjne oraz bezbolesne. Rezonans magnetyczny trwa od 20 do 60 minut.

Jakie choroby można zdiagnozować, dzięki badaniu rezonansem magnetycznym?

Badanie rezonansem magnetycznym pomaga zdiagnozować niewiadomego pochodzenia bóle oraz zawroty głowy, urazy powypadkowe, umożliwiając ocenić ich rozległość, wady serca wrodzone lub nabyte, stany zapalne w jamie brzusznej, nowotwory, schorzenia w układzie płciowo-moczowym oraz urazy kręgosłupa. Wymieniowe powyżej choroby oraz urazy są kroplą w morzu, jakie daje nam możliwości diagnozy badanie rezonansem magnetycznym.

Jakie są przeciwskazania do wykonania tego badania?

Badanie rezonansem magnetycznym nie uszkadza tkanek w organizmie, jednak są pewne przeciwskazania do wykonania diagnozy tą metodą. Kobiety w I trymestrze ciąży oraz osoby, które mają wszczepione urządzenia elektryczne, takie jak rozrusznik serca, implant ślimakowy, pompa insulinowa lub stabilizacje ortopedyczne, nie powinny wykonywać badania rezonansem magnetycznym. Przed przystąpieniem do badania, należy poinformować personel o występowaniu metalowych ciał w organizmie.

Jak przygotować się na badanie rezonansem magnetycznym?

Do wykonania badania potrzebne jest ważne skierowanie, dowód osobisty, poprzednie wykonane badania tomografii czy USG. Osoby, którym będzie podawany kontrast, będą potrzebowały aktualnego badania poziomu kreatyniny we krwi. Najlepiej wykonać je tydzień przed badaniem rezonansem magnetycznym. Zaleca się pozostać na czczo około 6 godzin przed badaniem. Osoby przyjmujące leki stale mogą zażyć je w dniu badania, po wcześniejszej konsultacji z lekarzem prowadzącym.

Badanie rezonansem magnetycznym — Jak należy się ubrać w dniu badania?

Najlepiej założyć strój bez metalowych elementów takich jak pasek do spodni, metalowe guziki, kolczyki czy zegarek. Strój powinien być wygodny dla pacjenta i nie powinien zaburzać komfortu podczas badania. Zaleca się, nie stosować makijażu czy lakieru do włosów, ponieważ mogą zawierać w sobie drobiny metaliczne. Drobiny te mogą zakłócić obraz i sfałszować wynik diagnozy.

Jak zachować się w czasie badania?

Podczas badania powinno się zostać w bezruchu. Każdy ruch pacjenta zakłóca oraz rozmazuje obraz. Lekarz lub pielęgniarka poinformuje pacjenta o wygodnym ułożeniu się w pozycji leżącej na stole, który wsunie się w maszynę przypominającą okrąg. Zdarza się decyzja o podaniu środka uspakajającego dla pacjenta małoletniego czy osoby z klaustrofobią. Podczas badania jest stały kontakt z lekarzem oraz technikiem, wtedy pacjent może zgłaszać na bieżąco towarzyszące objawy oraz wątpliwości.

Jakie są zalecenia po rezonansie magnetycznym?

Po badaniu można wrócić do codziennych czynności: prowadzić pojazd, wrócić do pracy, zjeść posiłek. Inaczej jest u pacjentów, u których zastosowano środek uspokajający. Mogą one zaburzać koncentrację. W sytuacji, gdy pacjentowi podano kontrast, zaleca się, pozostanie w budynku medycznym przez około 20 minut, w celu upewnienia się, czy pacjent nie doznał wstrząsu anafilaktycznego. Po badaniu należy pić dużą ilość płynów, by pozbyć się z organizmu resztek kontrastu, który wydalany jest głównie przez mocz.

Jedną z pracowni jest diagnostyka obrazowa TOMMA. Punkty diagnostyczne działają na terenie całej Polski, między innymi w Warszawie, Łodzi, Częstochowie czy Oleśnicy. Firma TOMMA współpracuje z najlepszymi specjalistami w tej dziedzinie. Zachęcam do odwiedzenia strony oraz zapoznania się z ofertą.

Dowiedz się więcej - Badanie rezonansem magnetycznym - Nowy Gabinet Stomatologiczny.

Więcej ciekawych artykułów w "Nowy Gabinet Stomatologiczny" - zamów prenumeratę lub kup prenumeratę w naszym sklepie.

 

KSIĘGARNIA STOMATOLOGICZNA

ZGODY KSIĄŻKA min

2020 2264 cattani banner 01 350x100

 

EWA MAZUR PAWŁOWSKA